Zatímco některé básničky jsou notoricky známé a každý si na ně vzpomene i po několika desítkách let, jiné nejspíš uslyšíte poprvé. Ale čím více jich budete znát, tím lépe. Pomocí básniček můžete vyplnit každou volnou chvilku a udělat něco pro zábavu i rozvoj. Jak na to?

Oblíbená zábava pro dlouhé chvíle

Básničky a veselé říkanky jsou nedocenitelné v mnoha situacích, kdy dítě potřebujete nějak zabavit. Dopustit na ně jistě nedáte například v autě, ve vlaku a cestování obecně, ale i při čekání ve frontě, u lékaře a podobně.

Tím však možná zábava nekončí, neboť i vymýšlením básniček můžete své potomky dokonale zabavit. Vymyslete například začátek básničky a nechejte dítě, aby ji dokončilo podle svého gusta. A větší děti si jistě rády vymyslí nějakou originální říkanku samy! Nebo použijte staré básničky a trochu je poupravte a vylepšete, díky čemuž se váš repertoár rázem rozroste. Fantazii se zkrátka meze nekladou!

Básničky a říkanky pro rozvoj řeči i pohybu

Básničky pro děti nepředstavují pouze způsob, jak dítě zabavit. Velmi důležité jsou pro rozvoj řeči, mnohdy navíc mohou napomoci při počínajících vadách řeči. Neméně prospěšné jsou pro pohyb a motoriku, když bude dítě předvádět nejrůznější činnosti a napodobovat oblíbená zvířátka.

Cizí jazyk hrou

Zkuste do svého repertoáru zařadit i cizojazyčné básničky. Jedná se totiž o skvělý způsob, jak dítě pomalu, nenásilnou formou seznamovat s cizím jazykem. Samozřejmě začněte s těmi nejjednoduššími básničkami, které opět doprovoďte ukazováním a naznačováním, aby je dítě snáze pochopilo.

Dobrých básniček pro děti není nikdy dost, zejména při dlouhých cestách a jiném čekání. Znáte například tyto básničky pro děti?

Básnička pro děti: Vláček

Jede vláček plný hraček
do kopců i do zatáček.
Pohádkový rychlovlak
houká, syčí jako drak.

Jezdí vláček tam i zpět.
Vrátí se nám v pořádku?
Veze totiž na výlet
zoologickou zahrádku.

Básnička pro děti: Brambora

Kutálí se ze dvora, táákle velká brambora.
Neviděla, neslyšela, spadla na ni závora.
Kam koukáš, ty závoro? Na tebe ty bramboro,
kdyby tudy projel vlak, byl by z tebe bramborák.

Básnička pro dětiRuce 

Ruce, ruce, ručičky, máte hezké prstíčky.
Máte hezké dlaně, zatleskáme na ně.
Ručičky si spolu hrají, mnoho práce nadělají.
Buch, buch na vrátka, to je hezká pohádka.

Básnička pro děti: Šnek

Šnečku šnečku vystrč růžky,
dám ti krejcar na tvarůžky
a krejcárek na tabáček,
bude z tebe hajdeláček.

Jaké básničky zbožňují vaše děti? Podělte se s našimi čtenářkami o vaše vlastní básničky a říkanky!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here