Bellova obrna

Možná to bude znít děsivě, ale každý z nás se může jednoho dne probudit s nefunkční částí obličeje. Nic příjemného. Pokud se vám to stalo, čekají vás měsíce léčebných procedur a různých omezení. Dobrá zpráva však je, že dysfunkce části obličeje nebývá trvalá a po několika měsících léčby nemusí být nic poznat.

Jak se Bellova obrna projevuje?

Bellova obrna, známá také jako obrna lícního nervu, je onemocnění, při kterém dochází k postižení horní i dolní větve nervů na jedné straně obličeje. V praxi to tedy znamená, že jednou půlkou obličeje nemůžete hýbat. K paralýze často dochází přes noc, ale v některých případech dochází k postupnému náběhu.

Před tím. než obrna lícního nervu plně propukne můžete na svém těle pozorovat následující příznaky:

  • Suché oko a neschopnost oko zavřít
  • Povadlý koutek a potíže při jedení a pití
  • Necitlivost jedné strany tváře a celkově její pokles

Průběh vyšetření

Doktoři poznají Bellovu obrnu zpravidla na první pohled, ale přes to dochází k diagnóze pomocí obličejového testu, na základě kterého nakonec stanoví i rozsah paralýzy obličeje. Doktor by měl také otestovat i zbytek těla, ve výjimečných případech totiž může paralýza postihnout i jiné části těla.

Následně je třeba zjistit původ onemocnění. Zjednodušeně můžeme rozlišovat tři příčiny onemocnění:

  • Borelióza
  • Nachlazení
  • Lékařský zákrok

Pokud je původ obrny lícního nervu v nachlazení, předpokládá se, že návratnost bude více méně stoprocentní a léčba není až tak náročná jako v případě boreliózy. Nejhorší je obrna, jež je důsledkem lékařského zákroku. Ve většině případů totiž dojde k nenávratnému narušení nervu a léčba tak na paralyzované nervy příliš nezabírá. Ke zjištění původu obrny potom často slouží odběry krve a lumbální punkce. Může se ale stát, že po kompletním vyšetření vám lékař oznámí, že příčina nebyla zjištěna. Často se tak stává u nachlazení.

Návštěvou jediného lékaře to však nekončí. Připravte se na běhání po doktorech. Rozhodně totiž budete muset zajít na ORL (vyšetření sluchu), oční (vyšetření zraku a předepsání kapek do očí), rehabilitace (stanovení rozsahu paralýzy a domluva na rehabilitačních cvičení).

Po několika týdnech se také doporučuje EMG vyšetření, díky kterému se dá sledovat samotný průběh léčby. Jde o vyšetření, kdy vám jsou do postižené části obličeje vpichovány tenké jehlové elektrody, které zachycují elektrickou aktivitu vašich svalů. Nemusíte mít ale strach. Jehly jsou totiž tak tenké, že celé vyšetření pomalu ani necítíte. Pokud jste před tím absolvovali lumbální punkci, je EMG vyšetření procházka růžovým sadem.

Léčba

Poté, co absolvujete všechna lékařská vyšetření. Odejdete domů s taškou plnou léků, která by měla obsahovat vitamín B, oční kapky nebo mast, kortikoidy (např. Medrol), léky pro zklidnění žaludku a po doporučení lékařem i léky na obnovu nervů. V lékárně byste se měli správně informovat o tom, jak léky užívat a zda se tyto léky vůbec mohou kombinovat. Tak například léky pro zklidnění žaludku se berou zpravidla před jídlem, avšak Medrol se bere zásadně po jídle. Vezmete-li si Medrol na lačno, užijete si vedlejší účinky jako je bolest hlavy, závratě nebo nevolnost.

Součástí léčby je i rehabilitace. Je doporučeno začít s rehabilitací co nejdříve. Pokud vám tedy při dnešní vytíženosti nabízí první možnou rehabilitaci až za týden či čtrnáct dní, zkuste se poohlédnout někde, kde by vás vzali dříve. Lidé s postižením obličejových nervů někde totiž dostávají přednost. Po stanovení rozsahu postižení s vámi doktor domluví samotná rehabilitační cvičení, která by měla probíhat nejlépe každý den. Rehabilitační cvičení začíná masáží obličeje, nejen že dojde ke stimulaci nervů, ale po docela náročné léčbě si také trochu odpočinete. Následují pak obličejová cvičení, pomocí kterých se snažíte rozhýbat svaly. Ze začátku půjde jen o snahu zavřít oko, pohnout koutkem do úsměvu nebo správně artikulovat. Nejprve vám pomáhá rehabilitační sestra. Postupem času, když nabývají svaly na síle však tyto pohyby už zvládnete sami a rehabilitace je soustředěna na to, aby nedocházelo k tzv. souhybům a pohyb obličeje byl symetrický na obou stranách.

Závěr léčby

Na závěr vás čeká samozřejmě spousta výstupních prohlídek. Sami už ale poznáte, že se situace zlepšila. Obecně se říká, že potká-li vás toto onemocnění v mladém věku, je prognóza velice kladná. S narůstajícím věkem je to pak horší. Také si pravděpodobně všimnete toho, že na paralyzované straně obličeje došlo k vyhlazení vrásek. Po nějakém čase se vám však zase objeví.