Je to celkem rozšířený problém u dětí v batolecím věku. Některé studie ukazují na to, že problém s trávením laktózy může mít až čtvrtina dětí. Potvrzuje to také web Detskekoliky.cz, který pomáhá maminkám v tom, aby dokázaly lépe diagnostikovat daný problém a aby našly vhodné řešení. A to v případě, kdy je problémem laktóza, kterou dětský organismus ještě neumí zcela dokonale zpracovat.

Co je to laktóza a kde se nachází?

Nejprve je třeba podívat se na to, co je to vlastně laktóza. Ta může být označena také jako mléčný cukr. A to jasně ukazuje na fakt, že se jedná o látku, která se nachází jak v mléce, tak i v mléčných výrobcích. Je tedy jasné, že s ní v útlém věku dítě musí přijít do styku.

Jaké problémy způsobuje?

Dětský organismus ještě nemusí být natolik vyvinutý, aby si s laktózou dokázal poradit a bez problémů ji také trávil. A v tuto chvíli se může objevovat právě intolerance laktózy, která ukazuje na to, že s ní má vaše dítě problémy. Vhodné je samozřejmě i to, aby diagnózu potvrdil lékař. Příznaky se objevují většinou po konzumaci a jsou spojeny s těmito projevy:

  • Průjmy a plynatost
  • Bolesti bříška
  • Křeče

Nutno říci, že s tím, jak se dětský organismus postupně vyvíjí dochází také k tomu, že dříve nebo později začne tuto látku zvládat zpracovávat a tím se problém sám vyřeší, v rámci běžného vývoje dítěte.

Jak komplikaci řešit?

Dobrá zpráva je, že není nutné přímo měnit stravovací návyky, jelikož v daném ohledu přijde vhod, že existuje enzym laktáza, který stačí vašemu děťátku přidávat do stravy. A právě tento enzym zajistí, že procesy spojené se štěpením daného mléčného cukru budou probíhat tak, jak mají. Enzym je vhodné používat do té doby, než se štěpení naučí samotný dětský organismus. Kladem tedy zůstává fakt, že problémy nebývají trvalého rázu a že není nutné přecházet na jiný druh dětské stravy.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here