A je to za námi: včera jsme v kruhu našich nejbližších oslavili nejočekávanější den v roce a dnes je tu první svátek vánoční, neboli Boží hod, kterého se neodmyslitelně dotýkají české tradice a zvyky. Možná patříte k rodinám, které se snaží zachovat kouzlo Vánoc se vším všudy, takže kromě dobrého jídla a dárečků pod stromečkem myslíte i na tradice, které jsou u nás zvykem a kterým se lidé věnují již po mnoho let.

Boží hod vánoční

Pro někoho je Boží hod vánoční obyčejný den po Štědrém dnu, pro jiného je to prostě jen svátek a pro křesťany je to první a zároveň nejdůležitější vánoční den, při kterém se oslavuje narození Ježíše Krista. A teď ruku na srdce, milé dámy: napadlo vás někdy zamyslet se nad tím, co je pro tento den typické, jaké jsou zvyky, které by se měly dodržovat a co se naopak během Božího hodu nesmí dělat? Pokud ne, pak určitě uděláte dobře, když si uděláte hrníček čaje nebo kávy, pohodlně se usadíte a přečtete si dnešní článek.

České tradice na Boží hod vánoční

Co se týče tradic, které by se měly v tento den dodržovat, je tu jedna nejzásadnější: už odnepaměti se věřilo tomu, že je tento den určený pouze k rozjímání. Lidé jej trávili v kruhu rodinném, kde po celý den panoval klid a ticho. Rovněž by se na Boží hod vánoční nemělo uklízet, dříve se nestlaly postele, nikde se nepracovalo a pokud se stalo, že v ohništi vyhasl oheň, nesměl jej nikdo znovu rozdělat.

Věřilo se rovněž i tomu, že pokud na nějakého člověka během tohoto dne zavoláte jménem, přinesete mu nemoc či dokonce smrt. Dříve i dobytku zavazovali hospodáři tlamy, aby bučením, mečením nebo chrochtáním neznesvětili sváteční den.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here