bezplenková metoda
Každá matka se denně točí okolo stejného stereotypu – přebalování, věděli jste ale, že dítě již od narození umí dávat signály, kdy potřebuje vykonat potřebu? Celá bezplenková metoda závisí na tom, že dítě může být od narození bez plenky, což usnadní posléze i přechod na nočník, neberte to tak, že týdenní dítě posadíte na nočník, to určitě ne!

Historie

Samotná metoda sahá do daleké minulosti, stačí se zamyslet, plenky nejsou součástí výbavy od nepaměti. Největší využití nachází BKM v zemích třetího světa, kde je civilizace velice chudá. V České republice ji využívají tzv. „biomatky“, zalíbení našly v různých překladech knih ze zahraničí. Populární bývá také na internetu.

Jak začít uplatňovat BKM

Od narození ano, ovšem čím starší, tím hůře splnitelné. S metodou můžete začít ihned po narození, vhodnější to však bývá až po propuštění z porodnice, personál nebude příliš pozitivně reagovat, když budou muset uklízet nepodařené pokusy. S metodou nikdy nezačínejte po půl roce života dítěte, v této době již dítě přestává dávat najevo signály.

Jste matka, která není trpělivá? Kupte si raději plenky! Bezplenková metoda není vhodná pro osoby, které nejsou trpělivé, dítě musí být naprosto v klidu, nesmíte ho jakkoli stresovat, i když si myslíte, že dáváte najevo optimismus, dítě z vás vše vycítí. I když se rozhodnete dítě nechávat vyprazdňovat podle jeho potřeby, mějte na paměti, že sice zvládnou vědomě uvolnit svěrač, nikoli ho však vědomě udržet!

Jak poznám, že je správný čas

Neřiďte se tím, co se píše na internetu, nebo co vám radí okolí. Každé miminko je jiné, metoda je o dokonalém propojení dítěte s rodiči, musíte tedy vnímat jednotlivé signály, které dítě může dávat, většinou se jedná o zvuk, zrudnutí, různé ošívání, zakoukání do prázdna apod., když děti rostou, mohou začít vydávat jiné signály.

Z počátku, když začínáte, je doporučená i pravidelnost, kdy budete dětem umožňovat vyprazdňování, budou tak uvolnění a máte jistotu, že nebudete muset uklízet. Vyčleňte si čas, kdy byste běžně přebalovali – po vyspání, před jídlem, po jídle, přes spaním a před koupáním. Často mohou děti vykonávat potřebu při kojení, celé tělo se uvolní a jsou krásně pokrčení.

Když děti trošku vyrostou, mohou si najít pravidelné časové intervaly, kdy budou potřebovat kakat, jiné děti zase kakají, když potřebují, vše je o intuici, kterou ke svému drobečkovi máte.

Metoda v praxi

Když vám dítě dá signál ke své potřebě, rychle ho svlečte – vybírejte vhodné oblečení! Poté dítě přidržte nad umyvadlem, vanou nebo nočníkem a dejte miminku slovní povel – používejte slova, která nemáte v běžném slovníku, aby si dítě rutinní denní činnost nespokojovalo s toaletou.

Částečná bezplenková metoda

Děti jsou zvyklé na svůj prostor, proto se na různých návštěvách může stát, že děti nebudou spolupracovat. Plenky je dobré mít neustále při sobě. Další využití může být v noci, když nechcete miminka budit, aby se vyčůraly.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here