Detoxikační čaje – na co si dát pozor

Dbáte-li na pravidelnou detoxikaci organismu, a proto zejména na jaře a na podzim si uděláte detoxikační kůru na pročištění organismu, přinášíme vám pár typů, jaké čaje použít, ale i čeho se vyvarovat a na co si dát pozor. Lidské tělo se neustále zanáší různými škodlivinami, jako jsou toxiny, volné radikály či těžké kovy, a to i v případě, kdy se snažíme žít sebevíc zdravě. Znečistěný vzduch, voda a spousta potravin s pesticidy, konzervanty a ochucovaly, umí nadělat v našem organismu pěknou paseku.

Skrytá úskalí detoxikačních čajů

Očistné detoxikační čaje jsou stále na vzestupu a jejich obliba roste. Jsou vhodné k pročištění organismu, ale i vhodnou podporou hubnutí. Odborníci ale často před dlouhodobým užíváním těchto čajů varují, i když jsou bylinné a přírodní. Většina detoxikačních čajů například obsahuje bylinky s projímavými účinky a jsou-li doporučovány jako podpora hubnutí a pro získání energie, je třeba být ve střehu a s čaji to nepřehánět podle hesla: ,,Všeho moc škodí.“

čaj

Často například obsahují list Senny, která má projímavé účinky. Při dlouhodobém užívání by mohlo dojít například k poškození střev. Stimuluje tlusté střevo, pak dojde k odvodnění, vyprázdnění a také ke ztrátě elektrolytů. Chvilková štíhlost se dostaví, ale odbourávání tuku nemusí být ovlivněno. Většina kalorií, kterou získáváme z potravy, se absorbuje už v tenkém střevě, dřív než se potrava dostane do tlustého střeva. Proto se list Senny doporučuje jen ke krátkodobé léčbě. Střeva mohou časem přestat normálně fungovat, lze vytvořit závislost na projímadle, změnou rovnováhy elektrolytů v krvi může dojít i poruchám srdeční funkce, svalovým slabostem nebo poškození jater.

Tlumení účinků hormonální antikoncepce

Některé detoxikační typy čajů mohou částečně tlumit i účinky hormonální antikoncepce. Jakmile jsou v čaji projímavé bylinky, hormony se nestihnou ve střevě vstřebat do krevního oběhu. Například ve Velké Británii se objevilo pár nechtěných těhotenství důsledkem užívání bylinného přípravku Bootea. Odstup detoxikačních čajů a hormonální antikoncepce by měl být minimálně 4 hodiny.

Význam celkové detoxikace organismu

čaj 1Začínáte-li právě s hubnutím a celkovou změnou životního stylu, správně provedená detoxikace může usnadnit následné spalování tuků. Pročištěný organismus se dokáže s hubnutím vypořádat mnohem lépe než tělo zamořené nezdravými pokrmy, fastfoodem, konzervanty, polotovary, alkoholem a kouřením. Pročistění metabolismus dokáže nastartovat a tuky pak budou rychleji mizet. Základem regulace váhy ale stále zůstává dodržení zásad zdravé výživy, délky spánku, relaxace a pravidelného pohybu.

Čaje vhodné na pročištění organismu

Mezi čaje na pročištění těla patří: zelený, kopřivový, pampeliškový, zázvorový či mátový. Pijte maximálně 3 – 5 menších šálků denně, nikoliv hrnků o velikosti ¼ litru. Není vhodné ani pít tyto čaje před spaním, neboť mají podobné účinky jako káva.

Čaje vhodné na detoxikaci a hubnutí

Detoxikační čaje jednoduchou a poměrně levnou podporou hubnutí. V rámci pitného režimu tak místo sladkých nápojů vypijete šálek osvěžujícího čaje, který pomůže i shodit přebytečná kila. Do čajů je vhodné přidat skořici, zázvor, kardamon, nebo citron. Éterické oleje působí pozitivně na nervovou soustavu. Jednotlivé druhy těchto druhů čajů pravidelně střídejte.čaj 2

  • Čaj PU-ERH patří mezi čínské červené čaje a je považován za univerzální lék, který dodávající tělu spoustu energie. Čaj je často používán při hubnutí, podporuje spalování tuků, reguluje látkovou výměnu a snižuje hladinu škodlivého LDL cholesterolu v krvi.
  • Jihoamerický čaj MATÉ pochází ze sušených listů i větviček Cesmíny paraguayské a hubnutí výrazně podporuje. Disponuje výbornými detoxikačními účinky, potlačí pocit hladu a velmi dobře upravuje trávení. Také vám dodá velký díl energie.
  • Čaj HANNASAKI podporuje dobrý zdravotní stav a harmonizuje životní energii jin a jang. Je bohatý na minerální látky, snižuje hladinu škodlivého LDL cholesterolu v krvi, výrazně posiluje imunitní systém, detoxikuje organismus a dobře odbourává tukovou tkáň.
  • Čaj VIDANGA obsahuje směs himálajských bylin. Čaji se připisuje léčivá síla již po staletí, pomáhá redukovat hmotnost, snížit chuť k jídlu, regulovat zažívací procesy a odbourat tukové buňky.
  • Čaj LAPACHO pochází z Jižní Ameriky a je představován jako čaj Inků. Získává se z vnitřní kůry stejnojmenných stromů a neobsahuje kofein. Podporuje trávení, látkovou výměnu, odstraňuje škodlivé látky z těla a výrazně posiluje veškeré činnosti vnitřních orgánů.
  • Jihoafrický národní nápoj v podobě čaje ROOIBOS má červenohnědou barvu a charakteristickou jemnou sladkou chuť. Snižuje krevní tlak, hladinu cukru v krvi a příznivě ovlivňuje proces trávení. Doporučuje se i kojícím matkám.
  • Kopřivový čaj, nejlépe z čerstvých kopřiv je výbornou dezinfekcí i antirevmatikem. Kopřivový čaj se hodí pro alergiky, snižuje výskyt ekzémů a dokáže zmírnit až odstranit sennou rýmu. Odvar z kopřiv je dobrý na chudokrevnost, špatnou krvetvorbu, podporu výměny látek v těle, pomáhá kojícím ženám při tvorbě mléka, při onemocnění močových cest, kdy dovede odstranit bakterie a plísně. Produkty BOOTEA umí nastartovat organismus, metabolismus a zdravý životní styl. Intenzivně pročistí trávicí soustavu a získáte tak energii, kterou využijete při cvičení a pohybu při redukci váhy a formování těla.
  • Ostropestřec mariánský má jako hlavní aktivní složku silymarin, který má silné antiseptické, protizánětlivé a antioxidační účinky. Byl testován při léčbě hepatitidy C a hepatitidy B. Pomáhá tlumit zánět, který je spojený s hepatitidou C a dokáže chránit jaterní buňky před poškozením. Využívá se k léčbě cukrovky, alergií, onemocnění sleziny, jater, prostaty, při premenstruačního syndromu, zvyšuje tvorbu mateřského mléka a je dobrý také při kocovině.

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here