Jak docílit, aby bylo prádlo bílé

Už jste zkusili téměř všechno a vaše prádlo prostě není bílé? Je to potíž. Všichni víme, že prádlo se od virů a bakterií desinfikuje až při praní na 60°C, ale veškeré tkaniny se dají prát pouze na 40°C, jinak se srazí. Logiku v tom již dávno nehledám. Občas si ale postesknu, když tahám šedou košili z pračky. Kde jsou ty chvíle, kdy jsem ještě v rodném domě v prádelně v kotli vyvářela bílé košile a sušila je na slunci? Občas se přidávalo modřidlo. Poctivé plátno, které to bez sražení sneslo a bylo zářivě bílé.

Bílé prádlo by se obzvlášť opravdu mělo prát minimálně na 60°C, pokud to tedy výrobce neuvádí na visačce jinak. Jenže pokaždé, když kouknu na visačku košile, uvidím maximálně 40°C a někdy i 30°C. A zoufám. Sráží se jako hrom, takže stupně už raději nepřidávám. Aby se prádlo dobře vypralo, nesmí být buben pračky moc přeplněný. Jinak se prádlo snadno zapere.

Jak se říká, u bavlněných tkanin lze zvýšit teplotu a prádlo dát vyvařit. U nových kousků oblečení nezděděných po babičce to tedy moc ale nezkoušejte. Musím říct, že jsem to párkrát zkusila. Ale onen nápis 100 % bavlna mě často zklamal. Měla jsem oblečení pro panenky. Pokud kosilejde o syntetické materiály, perte je jen na 40 °C, protože při praní na vyšší teploty prádlo šedne či žloutne.

Bílá trička a košile je často těžké vyprat od skvrn tvořených potem. Prádlo namočte na několik hodin přímo do teplé vody, do které přidáte ocet, asi 200 ml na kbelík. Pak prádlo normálně vyperte. Ocet desinfikuje, což nahradí aspoň trochu nemožnost praní na vyšší teplotu. V drogerii také lze dostat speciální odstraňovače skvrn, kde je uvedeno, že fungují na odstranění potu.

Potem postižená místa nejprve navlhčete, promněte přímo se žlučovým mýdlem, které velmi dobře funguje na všechny skvrny, které jsou biologického původu. Mýdlo nechte 10 minut působit. Pak vše standardně vyperte. Účinným bělícím pomocníkem je i perkarbonát sodný. Jde o ekologické bělidlo, většinou k dostání v e-shopech a někdy jej mají i obchody se zdravou výživou.

Nejúčinnější způsoby na znovu bílé prádlo

Udržování bílých šatů v dnešní době je docela problém. Časem naše bílé oblečení buď může zežloutnout, nebo zešednout. Je to jako noční můra. Většina z nás zkouší různá syntetická bělidla, která to pouze zhorší. Buď to vybělí i proužky, které nechceme, nebo to vůbec nepomůže. Nepřináší to očekávané výsledky. Běliče prádla na chlorové bázi někdy sice vybělí, ale když se prádlo párkrát usuší a ještě k tomu na slunci, časem opět zežloutne a problém je tu znovu.

Až dáte zoufale vale drahým bělidlům a propadnete zoufalství, uchýlíte se ke starým osvědčeným receptům. Zkusíte znovu osvědčené rady našich babiček. Vyzkoušejte všechny přírodní metody, aby bylo vaše oblečení bílé, a jedna z nich určitě zabere. Na bělení oblečení je výborná jedlá soda. Jednoduše smíchejte 2 až 3 lžíce jedlé sody s pracím prostředkem. Jedlá soda totiž výborná pro změkčování tvrdé vody. No a výsledky se vám budou líbit. Prodává se krystalická soda přímo do prádla.

Jedním z nejúčinnějších způsobů jak naše prádlo vybělit je použít manganistan draselný. Ten dokáže docílit požadovaného výsledku zářivě bílé barvy. Manganistan draselný dostanete snadno v každé lékárně. Pro efektivní vybělení svého oblečení si připravte 3 l vody do umyvadla, kam přidáte pouze pár krystalků manganistanu draselného. Chvilku počkejte, až se manganistan dobře rozpustí. Nedávejte jej moc, protože jinak se vám voda změní do tmavě fialové barvy.polstar

Po té k tomu přidejte 200 g pracího prostředku a vše dobře promíchejte. V poslední řadě dejte roztok i s oblečením buď do plastového sáčku, nebo úplně celé ponořte do lavoru či kbelíku. Sáček je lepší v tom, že vše bude ponořeno a bez přístupu vzduchu. Nechte takto působit roztok po dobu 4 až 5 hodin, ale nejlépe přes noc a nebojte se o své oblečení kvůli velkému zbarvení vody.

Pak vyberte oblečení ze sáčku a vymačkejte z něj přebytečnou vodu. Pak prádlo vyperte v pračce. Nebojte se ho vyprat i s tím roztokem. Pokud jste však oblečení předem vyprali, pouze jej opláchněte v čisté vodě a nechte vyschnout. Pokud je to nutné, opakujte postup až do úplného vybělení prádla.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here