Čas je neúprosný, i když bychom jej často nejraději zastavili. Také máte pocit, že stále něco nestíháte a odkládáte na pozdější dobu? Pak je zřejmě problém v plánování. Proto se zkuste držet našich rad a jistě najednou zvládnete splnit více úkolů. A nemusí se jednat o plánování pracovních povinností. Stejně tento postup zafunguje i v případě domácích povinností apod. Díky dokonalému plánování navíc ušetříte spoustu času, který můžete vynaložit příjemnějším způsobem.

Seznam úkolůchecklist-1279157_1280

Co je základem efektivního plánování času? V každém případě sestavení seznamu úkolů. To-do-list je velmi populární termín, který by neměl ujít vaší pozornosti! Jistě co nevidět uznáte, že škrtání splněných položek přináší žádoucí uspokojení a skvěle motivuje k dalším výkonům, bez zbytečného otálení. Čím dál více lidí si sestavuje podobný seznam každý den a začleňuje do něj nejen pracovní záležitosti, ale i veškeré další povinnosti. Vyzkoušejte tuto metodu i vy! Pořiďte si proto nějaký pěkný blok, který budete mít neustále při ruce a vy budete si kdykoli moci poznačit další úkol, který na vás čeká.

Jasné priority

Jestliže už máte hotový seznam úkolů a povinností, je na čase zamyslet se nad důležitostí jednotlivých úkonů. Vždycky totiž máme velké plány, kolik úkolů během dané doby zvládneme, ale realita bývá bohužel úplně odlišná. Proto si stanovte pořadí, v jakém je jednotlivé úkoly třeba vykonat. Zatímco ty nejdůležitější úkoly by měly stát v čele seznamu, na konec dejte ty povinnosti, jejichž odložení nebude představovat takový problém.

Vymezený čas

Když už máte představu o tom, co vás čeká, pokuste se odhadnout čas, který vám splnění celého seznamu zabere. Vždy však myslete na dostatečnou časovou rezervu. Díky tomu se nebudete cítit pod tak velkým tlakem, což by vaši produktivitu a schopnost koncentrace mohlo ještě snížit.

Žádné rozptylování

Pokud už se do práce pustítnotes-514998_1920e, nenechejte se ničím rozptylovat. Proto omezte všechny rušivé elementy na nezbytné minimum a nedejte šanci ani prokrastinaci. Tento moderní, často skloňovaný termín sice vysvětluje, proč máme tendenci vše odkládat, ale i s tímto nešvarem se dá účinně bojovat. Chce to jen pevné odhodlání!

Pravidelný odpočinek

I při sebedelším seznamu úkolů si vždy udělejte čas na odpočinek. Jedině tak se budete lépe soustředit na další práci. Během pauzy se zkuste krátce odreagovat, ideální je trochu se protáhnout a rozpohybovat ztuhlé svalstvo.

Zasloužená odměna

Nejdřív práce, potom zábava. Toto heslo má své opodstatnění, proto se při každém náročnějším úkolu motivujte, například si slibte novou kabelku, luxusní večeři apod. Zkrátka cokoli, co vám udělá radost.

Daří se vám vše plnit včas, nebo většinou podlehnete a prokrastinujete?

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here