Také před každým víkendem přemýšlíte, jak si oživit volný čas? Nějaký výlet se určitě hodí, ale co ho spojit i se znalostmi o české historii a kultuře. Navštivte Obecní dům v Praze, kde se od roku 2013 nachází replika Svatováclavské koruny, která vás uchvátí. A nejen ta. V galerii najdete také nejrůznější mince z české mincovní produkce. Něco se přiučíte a svým dětem ukážete kus naší státnosti. Zní to jako dobrý plán? Zjistěte si víc informací.

Něco málo z historie koruny

Věděli jste, že ze středověku se téměř nedochovaly žádné korunovační koruny? I proto je naše Svatováclavská koruna tak vzácná a unikátní. I proto je jedním ze symbolů české státnosti a zhlédnout ji na svém pravém místě můžete jen jednou za čas při zvláštních příležitostech. Její dominantou jsou veliké drahokamy, ale především preciznost zpracování. Zhotovit ji nechal Karel IV. pro svou korunovaci českým králem v roce 1347 a založil tak tradici této koruny, která měla být vkládána na hlavy dalších králů nastupujících na český trůn. Existují i její vzácné repliky a právě jedna z nich je k vidění v Pražské mincovně.

Čím svatováclavská koruna vyniká?

Výše již bylo zmíněno její zpracování a zasazené drahokamy. Zajímavostí jistě je, že víceméně nebyly opracovávány a každý z kamenů má význam. Hlavním kamenem v koruně je rubelit, jehož původ je dodnes nevysvětlený. Spinely byly přidány k ochraně krále, rubín pro mužskou energii a boj se zlem a smaragd jako posel moudrosti a lásky. Koruna je dále zdobena safíry a perlami. Její torzo je vyrobeno z 21 až 22 karátového zlata. Není tedy nijak zvláštní, že právě Mincovnaje tím místem, kde najdete jednu z jejích replik.

Kam tedy za Svatováclavskou korunou?

Mincovnu a galerii najdete v Praze v prostorách Obecního domu. Ten se nachází v blízkosti Prašné brány. Otevřeno je každý den kromě neděle. A vstup je volný. Nebojte se dlouhých front, které by nebavily ani vás ani vaše děti. Kromě koruny tu najdete i zlaté a stříbrné mince z produkce Pražské mincovny. K vidění tu jsou i mince ČNB.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here