Virus COVID-19 může žít na površích jako je karton po dobu až 24 hodin, na plastu a nerezové oceli po dobu až 3 dnů. Proto bychom se měli naučit, jaké povrchy pravidelně čistit a jak. Zejména koupelny a kuchyně jsou oblastmi, ve kterých se nachází mnoho bakterií. Pojďme si říct, jak se jich zbavit.

Kritické oblasti

Kuchyň

V kuchyni bychom se měli zaměřit zejména na skříňky, jejich zásuvkyúchytky a pracovní desku. Neuškodí, když vyčistíme a dezinfikujeme také vnitřek skříněk, a to včetně příborů a jiného nádobí. Dále je třeba vyčistit pohledové části spotřebičů, na které často saháme, jako je lednice, myčka, trouba, mikrovlnná trouba a menši spotřebiče jako toustovač, konvice či gril.

Koupelna

Stejně tak, jako v případě kuchyně je třeba v koupelnách vyčistit umyvadlové skříňky a jejich pohledové části, na které často saháme a používáme je. Důležité je vyčistit také umyvadlové a vanové baterie se sprchovými hlavami, které jsou asi nejužívanějšími prvky v koupelně.

Ostatní části domu

Důležité je dbát také na menší předměty, které denně využíváme, a nejen my, ale celá rodina. Těmi předměty je myšleno dálkové ovládáníherní ovladačeklávesnice a počítačové myšimobilní telefony a pevné linkyspínače světla a desky spínačůkliky u dveří a schodišťová zábradlí.

Výrobky, se kterými čistit a dezinfikovat

Domácí dezinfekční roztoky

Jak vyrobit takový domácí roztok? Stačí, když smícháte následující:

  •     5 polévkových lžic (1/3 šálku) bělidla na galon vody nebo
  •     4 lžičky bělidla na litr vody

Pozor! Nikdy nemíchejte domácí bělidlo s amoniakem nebo jiným čisticím prostředkem.

Roztok můžete nalít do rozprašovací či jiné nádoby. Použijete ho sprejováním volně na jakýkoliv omyvatelný povrch, který poté otřete měkkým hadříkem. Tento postup se, pro dokonalé zbavení bakterií, doporučuje opakovat i dvakrát až třikrát za sebou.

Také můžete použít roztok chlornanu sodného. Ten připravíte přidáním 4 dílů Sava original do 100 dílů vody (2dc na 5 l vody). K zesílení účinku přidejte saponát na nádobí. Při použití takového prostředku nejprve zvažte, zda nemůže povrchu, který budete čistit, nějak ublížit, poleptat ho nebo odbarvit.

Běžně dostupné čisticí dezinfekční prostředky

Dřevěné povrchy, podlahy, nábytek či zdi můžete zbavit bakterií pomocí Sanytolu anebo Dettolu, který je volně dostupný ve všech obchodech.

Dezinfekce textilií

V rámci prevence bychom se obecně měli denně převlékat a prát či dezinfikovat různé textilie, které se v domácnosti nacházejí. Pokud máte oblečení, které jste měli na sobě, když jste byli venku nebo mezi lidmi, měli byste ho ihned co přijdete domu dát do pračky a vyprat minimálně na 60 °C, pokud to materiál dovolí. Další možností je oblečení vyvařit. Prádlo by se mělo vysušit v sušičce a poté vyžehlit s napařovací žehličkou pro ještě větší jistotu, že jsme veškeré bakterie zahubili.
Záclony a koberce se čistí speciálními přípravky, není však jisté, že jsou vždy k sehnání. Materiály, které lze prát a vyžehlit na vyšší teplotu nebo ošetřit třeba párou mají výhodu a čištění je tedy snadné, stejně jako u oblečení. Takové textilní povrchy, nejen záclony ale i utěrky, lze ošetřit i 3 % peroxidem vodíku.

Potraviny

Ano, v této době je třeba čistit také potraviny, které si přineseme z obchodu. Virus, který způsobuje COVID-19, může být na určitých površích životaschopný až 72 hodin. Zvýšená pozornost při zacházení s potravinami může snížit riziko vystavení se tomuto viru.

Následující jednoduché kroky vás udrží v bezpečí:

Jednou z možností je nechat potraviny v garáži, na verandě anebo zkrátka venku mimo prostředí domácnosti po dobu nejméně 72 hodin, aby se virus stal neaktivní.

Dalším krokem může být zřízení takzvané domácí čisticí stanice, aby se zabránilo kontaminaci jídla nebo jiných povrchů v domě. To znamená setření všech obalů dezinfekčním prostředkem před vybalením potravin. Můžete také zlikvidovat obal a přendat jídlo do čistého sáčku nebo jiné nádoby.

Pokud jde o ovoce a zeleninu, měli byste je umýt vodou a mýdlem po dobu nejméně 20 sekund. Mýdlo musíte samozřejmě pečlivě spláchnout, aby nedošlo k jeho pozření.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here