Zazimování balkonových rostlin
Zazimování balkonových rostlin

Léto je nenávratně pryč, střídá ho chladnější část roku. Letní šaty jste vyměnila za kalhoty, sandálky za kotníkové boty a postupně vytahujete svetry, kabáty a šátky. Jak chránit před zimou sebe, víte moc dobře. Jak se ale postarat o balkonové rostliny? Kdy je nejlepší je zazimovat a jak byste při tom měla postupovat, abyste se z krásy víceletých rostlin mohla radovat i příští rok?

Proč?

Balkonové rostliny se často pěstují pouze jako jednoletky, ve skutečnosti se však většinou jedná o vytrvalé rostliny. Muškáty, fuchsie, chryzantémy a hortenzie vám mohou zkrášlovat balkon spoustu let, časem se dokonce stávají ještě pěknějšími. Nenechejte je proto vymrznout. Dopřejte jim na podzim péči, jakou si zaslouží. Přesný postup se liší druh od druhu. Nahlédněte do odborné literatury a přečtěte si, co vyžadují konkrétní rostliny. Základ je ovšem ve všech případech stejný.

Kdy?

Některé květiny si o zazimování řeknou samy. Ubydou jim síly, přestanou kvést, začnou jim žloutnout a padat listy. Tak poznáte, že je nejlepší čas rostliny zazimovat. Rozhodně se je nesnažte nijak oživovat. Hnojiva už nejsou na místě, místo užitku by mohla napáchat spíše škodu.

Rostliny, které ještě kvetou a vypadají dobře, můžete na balkoně klidně pár týdnů nechat a radovat se z nich. Ani je už ale nehnojte, neprodlužujte jim uměle sezónu. Bedlivě sledujte předpověď počasí. Pokud hrozí, že noční teploty klesnou pod bod mrazu, na nic nečekejte a rostliny zazimujte, byť vypadají sebelépe. Nevinný noční mrazík by jim mohl ublížit tak, že už by se nikdy nevzpamatovaly.

Pryč se škůdci

Nezazimujte rostliny, pokud jsou napadeny nějakými škůdci. Na konci léta je pečlivě prohlédněte, otočte list po listu, abyste měli jistotu. Pokud byste náhodou na nějakého škůdce narazila, co nejdříve ho zlikvidujte, jinak by on zlikvidoval vaši rostlinu. 

Jak a kde?

Zazimování rostlin není žádná věda. Seřízněte je zhruba na polovinu. Zalévejte je pravidelně, ale méně, než je zaléváte v létě. Vůbec nevadí, když hlína mezi zaléváním vyschne. Hnojení si rozhodně nechejte až na jaro.

K přezimování najděte vhodné místo. Teplota v tomto místě nesmí klesat pod nulu, neměla by být však ani příliš vysoká, aby si rostliny mohly odpočinout. Ideální je teplota mezi pěti až osmi stupni. Při vyšších teplotách by si rostlina myslela, že je jaro a rašily by ji nové větve a květy, což by ji ovšem vůbec neprospělo, zbytečně by ji to oslabilo. Rostliny potřebují v zimě odpočívat.

Jako ideální místo se nabízí sklep, dejte ovšem pozor, aby v něm nebylo příliš vlhko. V takovém případě by mohla rostlina uhnít. Další možností je např. garáž nebo nevytápěný pokoj. Místo na zazimování si promyslete předem, abyste před prvními mrazíky nezmatkovala.

Jen tak málo stačí, abyste nemusela každý rok vysazovat nové a nové rostliny.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here