Bez cizího jazyka se dnes neobejde nikdo. Angličtinu, francouzštinu, němčinu či ruštinu potřebujete nejen v práci, ale i při cestování a volném čase. Jeden cizí jazyk je nutností, další jazyky výhodou například při hledání zaměstnání. V dnešní době jsou pracovní kolektivy často smíšené, v některých nadnárodních společnostech pracuje až 35 % cizinců, se kterými je nutné komunikovat uvnitř organizační struktury, ale také mimo pracovní dobu, např. během teambuildingů. Vhodné je proto seznamovat s cizím jazykem už nejmenší děti. A jak správně začít?

Bez nátlaku

Jak začít s angličtinou pro nejmenší? Největší chybou mnohých rodičů je nátlak a nucení dětí do biflování slovíček, případně frází nebo gramatických jevů. Malé děti nemají na tento způsob výuky dostatek trpělivosti, taková metoda je od cizích jazyků nejspíše zcela odradí a nebudou se chtít učit ani v pozdějším věku. Důležitá je totiž ve výuce cizích jazyků přirozenost, učení hravou a nenásilnou formou pomocí zpívání, tancování nebo hraní her v kroužku. Ideální podmínky pro předškolní děti jsou v jazykových kurzech, které jsou pro ně přímo určené.

Bez ostychu a se správnou výslovností

Odborně vyškolený lektor umí správně vést hodinu v dětském kolektivu, navodit příjemnou a nenucenou atmosféru, kde si děti hrají nebo zpívají, to vše v cizím jazyce. Díky tomu se zbavují ostychu z mluvení, protože vše probíhá přirozenou formou. To je důležité nejen v kurzech angličtiny, ale také v kurzech francouzštiny pro děti a dospělé, kde se navíc výslovnost dobře učí pomocí pohádek, videí nebo filmů v cizojazyčném originále. Právě české dabování zahraničních filmů je jedním z důvodů nízké jazykové vybavenosti oproti skandinávským zemím, kde jsou v distribuci i veřejnoprávní televizi pouze filmy titulkované.

Bez pravidelného učení to nepůjde

U výuky cizích jazyků nejsou důležité jen kurzy, ale také přístup rodičů k výuce samotné. Je nutné dětem vštípit pravidelnost učení, bez kterého se cizí jazyk jednoduše nenaučí. Stačí pár minut denně, ale pravidelně. To se jim bude hodit ve školním věku, kdy bude výuka probíhat již standardně v lavicích. Právě pravidelnost je totiž klíčem k úspěchu při učení dalších slovíček a složitějších gramatických jevů, na které se bude navazovat v dalších stádiích výuky.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here