Většina rodičů si pokládá otázku, jak naučit dítě hodiny, a především kdy je ten správný čas? Pokud se vaše dítě o toto téma zajímá příliš brzy, tedy ještě před začátkem školy, můžete mu dát jednoduchý návod. Nemusíte se hned ten den vrhat do učení, malé dítě hodiny stejně ještě dostatečně nevyužije. Kromě toho nemáte jistotu, že si učení vaše dítě zapamatuje, v konečném důsledku tak zjistíte, že byl celý proces k ničemu. Vrhněte se tedy na hodiny lehce před začátkem nástupu do školy.

Jak naučit dítě hodiny?

V první řadě musíte mít trpělivost, vžijte se do role, kdy jste se také učili nějakou činnost. Představte si, jaký byl váš první den v zaměstnání a jak jste nechápavě koukali kolem sebe. Vzdali to s vámi po prvních pár minutách? S největší pravděpodobností ne. Myslete na to, že se učíme celý život, a tak byste měli přistupovat i k dítěti. Hodiny jsou pro dítě velmi složitou věcí, přistupujte k učení tedy velmi opatrně. Jestliže dítě učíte už v době, kdy chodí do školy, máte výhodu. Zajímá vás, jakou? Dítě se učí to stejné také ve škole, což zdvojnásobuje šanci na brzké pochopení.

Pomůcka k učení aneb papírové hodiny

Bez pomůcky, na které byste dítěti hodiny vysvětlovali to nejspíš nepůjde. V každém papírnictví lze v dnešní době pořídit papírové hodiny, které jsou určeny pro tyto účely. Ještě před tím, než budete zkoušet formou ukazování času, musíte vědět, jak naučit dítě hodiny? Jaký je ten správný postup, pomocí kterého pochopí, jak celý tento proces funguje?

Začínáme s učením

Vrhněte se na učení s obrovskou dávkou opatrnosti. Začít byste rozhodně měli u celých hodin. To znamená, že když je malá ručička na sedmičce a velká na dvanáctce, znamená to, že je sedm hodin. Projděte si s nimi více možností, klidně si takto dejte pět až šest příkladu. Dalším příkladem může být například, kolik hodin bude, když je malá ručička na dvojce a velká na dvanáctce? Pokud vaše dítě neodpoví, teprve poté vykřikněte, že jsou dvě hodiny.

Začátek školy je ideální

Nejideálnější metodou učení je přirovnávání hodin k činnosti. Vaše dítě ví, že denně vstává do školy ve stejný čas a začátek hodiny je rovněž pokaždé stejný. Naučte ho tedy, že škola začíná vždy od osmé hodiny a na papírové pomůcce si to společně ukažte. Pomocí činností se vaše dítě naučí hodiny nejrychleji. Jakmile umí celé hodiny, můžete pokračovat na další body, kterými jsou půlky a čtvrtky. Tady postupujte podobně, jako u celých hodin. Ukažte si pár příkladů. Začněte s půlkami, kdy si ukážete například půl osmé, půl deváté apod. Následně se pomalu, ale jistě vrhněte na čtvrtky. Jakmile bude umět i tyto základní časy, můžete pokračovat na zbytek učiva. Ukažte mu, kdy se například říká za deset půl osmé nebo za pět minut devět. I přes to, že víte, jak naučit dítě hodiny byste neměli zapomínat na to, že jde o velmi složitou práci.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here