Pořízení si štěňátka je úžasný pocit. Spousta lásky, zábavy, radosti, ale na druhou stranu i povinností, spousty učení a starostí. Malý pejsci se musí naučit hygienickým návykům a musí jim s tím pomoct jejich majitel, zvláště když nemají zahradu a bydlí v bytě.

Co nedělat

Lidé si myslí, že vymáchání pejskova čumáčku v jeho výkalech, je způsob, jak je to odnaučit. Nebo jim vynadají a plácnou přes zadek nebo přes čumák. Ale ani jedna z těchto variant není dobrým řešením. Pejsek se to možná odnaučí, ale odnaučí se to ze strachu.

Vše s klidem

V případě, že štěňátko vykoná doma svou potřebu, nekřičte na něj, nenadávejte mu. V klidu mu řekněte, že tohle nesmí a vezměte ho ven. Proč ho brát ven, když už se vyčůralo? Protože štěňátko nemuselo dokončit to, co začalo, a uvidíte, že i venku se vám vyčůrá. Až to udělá, pochvalte ho a dejte mu pamlsek. Udělejte to tak pokaždé, a brzy se váš pejsek odnaučí konat svou potřebu doma, a sám si najde způsob, jak vás upozornit, že chce jít ven.

Kdy venčit štěňátko

Občas můžete předejít nehodě doma tím, že ho samy vezmete ven. Pokud nevíte kdy, štěňátka by se měla venčit každé dvě hodiny. Další doba, kdy byste ho měli venčit je po každém spánku a také po každém jídle. Čím bude starší, interval můžete prodlužovat, ať se naučí vydržet déle.

Pomocník, když nejste doma

Doba, kdy jste v práci, a váš pejsek je ještě malý mu může pořádně potrápit močový měchýř. Pokud nemáte nikoho, kdo by ho venčil, můžete pořídit savé podložky pro štěňátka, které fungují jako plenky. Vložíte je do plastového WC, kde pejsek může vykonat svou potřebu. Existují také podložky, které vypadají jako umělá tráva.

Pejsek se může naučit za dva nebo tři týdny, ale i za šest. Mějte s ním trpělivost, každý se učí svým způsobem i svou rychlostí, ale naučí se.

Autorem textu je Petra Holínová.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here