Jak se slaví Vánoce v cizině

Nový rok je už za náma a my můžeme na oslavu Vánoc akorát vzpomínat. Jak se ale slaví Vánoce v cizině, jedno z nejoblíbenějších období jak dětí, tak dospělých. Většina rodin u nás dodržuje tradiční zvyky. Zdobí se stromky i byty, kupují se dárky a chybět nemůže ani štědrovečerní večeře v podobě rybí polévky nebo vývaru a kapra s bramborovým salátem. Ne všude však vypadá oslava vánočních svátků tak, jako v České republice. Jak tedy slaví Vánoce v jiných zemích?

Jak se slaví Vánoce v Anglii?

Anglické Vánoce patří k jedněm z těch nám známějších. Dárky zde nosí tzv. Otec Vánoc (Father Christmas), který dává dárky do punčoch zavěšených nad krbem nebo do prázdných povlaků od polštářů, které visí na rozích postelí. Děti nenechávají dopisy s vysněnými dárky za oknem, ale hází je do krbu. Jedině odtud totiž dopisy doputují až na Severní pól, kde Otec Vánoc sídlí.

Dárky se zde rozbalují 25. prosince ráno. Poté se připravuje slavnostní hostina, na které se většinou schází celé rodiny. Oběd se skládá z pečeného krocana s kaštanovou nádivkou a zeleninovou či jinou omáčkou. Jako dezert se připravují různé koláče polévané brandy, pudingy a zákusky plněné kandovaným ovocem. Tradiční cukroví, jaké známe u nás, byste v Anglii nenašli. Na začátku hostiny se rozlamují tzv. Christmas crackers. To jsou papírové zdobené tuby, ve kterých se ukrývá nějaká malá drobnost.

26. prosince se slaví tzv. Boxing day. Ten má tradici v historii, kdy britové chodili otevírat do kostelů kasičky a jejich obsah rozdávali mezi chudé spoluobčany. Je také zvykem sledovat každý rok vánoční projev královny Alžběty II.

Jak se slaví Vánoce v USA?

V Americe roznáší dárky nám dobře známý Santa Claus. V noci na 25. prosince přilétá na velkých saních spolu se svými soby a s pytlem plným dárků se spouští komínem do domácností. Na krbu na něj většinou čeká pohoštění v podobě sušenek a mléka a některé děti zde nechávají i mrkev pro jeho soby. Dárky se rozbalují ráno 25. prosince.

Vánoce jsou pro většinu američanů nejdůležitějším obdobím v roce a tak se na výzdobě nešetří. Domy i zahrady zdobí velké množství různých ozdob a světýlek. Stromy se zde zdobí stejně jako u nás. Čím větší stromek rodina má, tím lépe.

Co se týče tradičního jídla, to se v mnoha rodinách liší. Nejčastěji však bývá na stole pečený krocan s nádivkou a brusinkovou omáčkou, šunka, roastbeef a puding plněný švestkami, rozinkami, zázvorem či různými ořechy. Také se pečou jablečné, dýňové a mrkvové koláče a malé perníčky. Některé rodiny mají hostinu už 24. a jiné s ní čekají do 25. prosince. 26. prosince je tzv. Day after Christmas, kdy je volno a jezdí se na návštěvy.

Jak se slaví Vánoce v Německu?

Německé Vánoce se tak moc neliší od těch našich. Dárky zde nosí tzv. Christkind (Ježíšek). V některých oblastech můžeme ale narazit i na vznešeného Weihnachtsmanna (Vánočního muže), který má zrzavé vlasy a vousy, dlouhý plášť s kapucí a cestuje na větru.

První ozdobený stromeček pochází právě z Německa, a tak není divu, že se tato tradice dochovala dodnes. Málokdo ale ví, že němci staví i tzv. dřevěné pyramidy. Na vrcholu je otáčivá vrtule, která se pohybuje díky rozložení zapálených svíček. Tyto stavby mají také původ v historii.

Co se týče jídla, můžeme na štědrovečerní večeři najít spoustu pokrmů z ryb. Nejoblíbenějším jídlem je však husa nebo kachna s červeným zelím a bramborovým knedlíkem s jablky a slaninou. Podává se i konšelská mísa, která je složena z různých druhů masa a smetanových klobás. Jako zákusek bývá jablečný závin se šlehačkou a kompotovanými třešněmi. V některých domácnostech můžeme najít cukroví jako u nás. Tradiční je i vánoční štola nebo perníčkové koláčky.

Jak se slaví Vánoce ve Francii? 

Vánoce se nesou ve Francii hlavně v duchu křesťanství. Dárky zde nosí tzv. Pere Noël (Otec Vánoc). Je vyobrazován jako starší muž s plnovousem. Dostává od dětí dopisy a spolu s pytlem naplněným dárky létá na saních tažených soby. Dárky pak dává pod ozdobený stromek, stejně jako je tomu u nás.
Tradicí jsou velké vánoční trhy, na kterých si můžete koupit různé dekorace, svíčky nebo hračky. Francouzi si také potrpí na výraznou výzdobu. Používají hodně barev a také světýlek.

Co se jídla týče, tradičním hlavním chodem je vánoční krůta a jako zákusek tzv. vánoční poleno. Jedná se o dezert polévaný čokoládou ve tvaru polínka. Někdy se používá i zmrzlina.

Jak se slaví Vánoce v Japonsku?

V Japonsku je minimum křesťanů, a tak jsou zde vánoční svátky pojaty hlavně komerčně. Avšak pár zvyklostí od jiných kultur převzali. A to hlavně v předávání dárků a psaní vánočních přáníček. Děti také nepřijdou zkrátka. Pořádají se pro ně oslavy, kde se jim dává speciální dort ozdobený stromečky a jinými vánočními vzory.

Nám by se mohlo zdát, že Vánoce v Japonsku vypadají spíše jako oslavy sv. Valentýna. Páry se zde vydávají procházet do města, kde obdivují nazdobené ulice a poté chodí na večeře a předávají si malé dárky.

Asi nejpřekvapivější pro nás je to, že se stalo tradicí chodit na Vánoce do fastfoodu. Hlavním jídlem se tak stává smažené kuře a to hlavně z KFC. Někdy je lepší udělat si rezervaci do podniku už pár týdnů předem.

Jak se slaví Vánoce v Číně?

A co tak exotická země, jako je Čína? Zde se Vánoce neslaví vůbec. Číňané si vše ale vynahradí na obrovských oslavách Nového roku, které jsou plné ohňostrojů, představení a barev.

Každá země má své určité zvyklosti. Nicméně jedno mají oslavy těchto krásných svátků společné. Lidé tráví čas v klidu, míru a se svou rodinou a přáteli.