Máte shon a pořád někde spěcháte od úkolu k úkolu, od povinností k práci? Přestaňte se už jednou pro vždy honit a zorganizujte si svůj část tak, abyste v klidu vše zvládli a neměli stres.
Je třeba si předem pár věcí ujasnit a pak jde práce od ruky, vše zvládnete a nemusíte už na nic myslet a bát se, že zapomenete.
A jak si čas organizovat?

Diáře nebo aplikace?

desk-1456142_960_720

Já osobně preferuji diář. Aplikacím moc nevěřím a navíc je velmi pracné do nich něco zapisovat. Takto mám papírový diář stále po ruce a mohu kdykoliv připsat nový úkol nebo již splněný úkol škrtnout. Navíc mi hodně pomáhají barvičky a většině z vás určitě taky, protože když je úkol zvýrazněn červeně, vím, že ho musím co nejdřív splnit a tak mu věnuji veškerý čas, naopak barvičky jako je třeba oranžová u mě znamenají doktoři a návštěvy a zelená zase domácí povinnosti. Žlutou si pak značím pracovní povinnosti.

Plánujte si den dopředu

work-management-907670_960_720

Ať už před sebou máte různý počet povinností, doporučuji si večer před spaním sednout k vašemu diáři nebo počítači a podívat se na nadcházející den. Promyslet si, co je třeba udělat jako první, co ještě nějaký den počká a vše si zapsat. Od nejdůležitějšího po ty méně důležité. Můžete zasáhnout i do dalších dnů. Druhý den tak budete vědět, co už máte naplánované a co si ještě k tomu můžete přidat. Taková včasná organizace vašeho dne vám ušetří spoustu stresu, budete totiž už ráno vědět, co vás čeká a když splníte důležité povinnosti, můžete se radovat, protože už na vás zbývají jenom takové ty drobnosti jako vyřídit e-maily, uklidit, nakoupit, vyzvednout děti ve školce apod.

Dodržujte plán

time-273857_960_720

Ať už máte na den jakýkoliv počet úkolů, dodržte je! Protože čím víc úkolů odložíte, tím plnější budete mít následující den. A jakékoliv prodlužování a odkládání vás nakonec bude stát ještě více úsilí a ještě více stresu.

Plánujte s rozumem

stock-624712_960_720

Nikdy si na den nedávejte obrovský počet úkolů. Ani kdybyste chtěli, tak je za den nemůžete stihnout splnit a pak byste byli zklamaní a neměli ze sebe dobrý pocit, když nebudou všechny odškrtané. Proto si na den dávejte tak jeden až dva větší úkoly a maximálně tři malé. Tak stihnete všechno včas splnit a budete mít i dostatek času sami pro sebe. Ostatní úkoly pokud můžete, rozdělte mezi ostatní členy domácnosti nebo v práci mezi kolegy.

Jak by měl vypadat ideálně naplánovaný den?

time-371226_960_720

Ráno: budíček, snídaně, zkontrolovat denní plán

Dopoledne: jeden velký úkol, vyřídit poštu

Oběd: motivace k dalším úkolům

Odpoledne: dva menší úkoly (doktor, vyzvednou děti ze školy, velký nákup…)

K večeru: Zkontrolovat úkoly, sepsat další, uvařit večeři rodině

Večer: uložit děti, relaxace, spánek

Naučte se říkat „Ne“

work-management-907669_960_720

Pokud se nenaučíte říkat slovo „Ne“, pak se vám budou hromadit v diáři úkoly navíc a vy nebudete stíhat. Naučte se proto říkat toto slovo a odřekněte úkoly, které víte, že nestihnete, že na ně prostě už nemáte čas. Nikdo vám nemůže nic říct a ani šéf po vás nemůže chtít úkoly, které prostě nemáte ve smlouvě a jsou navíc a ještě k tomu neplacené.

Spánek alespoň 7-8 hodin

bed-945881_960_720

Snažte se mít dostatek spánku, protože unavený člověk pracuje jenom na půl a odvedená práce tak není kvalitní. Když se dobře vyspíte, půjde vám práce rychle od ruky a vaše výsledky budou stát za to.

Soustřeďte se na jeden úkol

television-1226196_960_720

Nikdy nedělejte více úkolů najednou. Nikdy byste tak nemohli mít kvalitně odvedenou práci. Pokud máte tedy psát článek nebo vyřizovat faktury pak se soustřeďte jenom na to. Vypněte televizi, zhasněte internet, pusťte si relaxační hudbu, pokud vám pomáhá při práci jako mě a soustřeďte se na jeden úkol. Až ho dokončíte, odměňte se za odvedenou práci a pak pokračujte dalším úkolem. Takto vám půjde práce od ruky a navíc bude velmi kvalitní.

Cvičte a jezte zdravě

salad-1264107_960_720

Zdravý životní styl souvisí s produktivitou práce. Dostatek ovoce a zeleniny vám dodá potřebnou energii k práci a pravidelné cvičení odbourá stres. Vy se tak budete cítit skvěle a plni energie.

Využijte čekací čas

waiting-area-163745_960_720

Jdete k lékaři, kde jsou fronty, nebo jezdíte městskou dopravou? Pak využijte tento čas k plánování nebo plnění některých úkolů. Hodně vám to pomůže a vy tak efektivně využijete volný čas.

Relaxujte

tourism-1213802_960_720

Už máte za sebou všechny úkoly dne? Relaxujte! Dodá vám to energii a budete tak moci v klidu přemýšlet o svých dokončených úkolech a v tichu se chválit.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here