jak přestat kouřit
Kouření představuje jeden z těch absolutně nejhorších zlozvyků, které člověk může provozovat. Výrazně se podepisuje na lidském zdraví a celkové fyzické kondici. Nehledě na to, že je to finančně velice náročný „koníček.“ Když nepomohou ani upozornění na krabičkách, zákaz propagace či reklamy tabákových výrobků a v neposlední řadě ani neustále zvyšování cen, tak co vlastně? Třeba jste si už někdy říkali, a věříme, že ano, že až krabička dosáhne určité ceny, bude to ten ideální okamžik přestat. Tyto sliby pak samozřejmě odvál dým ze spáleného tabáku, protože to nutkání bylo zkrátka silnější. Jako kdyby bylo tělo naprogramované v jakých časových intervalech se má svět kolem vás zastavit a má vás zajímat pouze jediné. To výrazně ovlivňuje svobodný život.

Pakliže jste kuřák, to všechno moc dobře znáte, a dost možná už vás to štve. Účelem tohoto článku je, podívat se na způsoby, které by mohly dopomoci k tomu, aby se člověk tohoto nešvaru zbavil. Většině kuřáků se nepodaří přestat hned napoprvé. Není za co se stydět. Málokterého zlozvyku je těžší se zbavit. Nicméně není to nemožné, a to je hlavní. 

Než se však podíváme na konkrétní techniky, jak se kouření zbavit, nejprve se zaměříme na podstatu celého toho problému, důvody, proč s kouřením přestat a hlavně, proč je to tak složité.  

Proč přestat kouřit?

Už o tom bylo tak trochu pojednáno výše, nicméně existují i další důvody. Jedním z nich může být i ten, že kuřáci jsou stále častěji vytlačováni na okraj společnosti. Nemůžou si zapálit v hospodě, na zastávce, v podstatě skoro nikde. To vše výrazně ovlivňuje svobodný život a i z těchto důvodů by se řada lidí tohoto zlozvyku ráda zbavila. Zatímco v dřívějších dobách se kouřilo víceméně všude, dneska je naopak moderní nekouřit. Absence tabáku se do zdraví promítne až překvapivě brzo. Plíce se totiž začnou samy od sebe čistit dost rychle a již po několika dnech bez cigarety si člověk na sobě povšimne rozdílu. Lépe se mu dýchá a zvládne i větší fyzickou zátěž, což je jedním z těch plusů – jsou hned vidět nějaké výsledky.  

Odvykání kouření

Odvykání kouření je velice náročný a dlouhý proces, který je v prvotní fázi také spojen s tělesnými nepříjemnostmi. Ty se však projevují u každého jinak. Může přijít třes rukou, nervozita, stres, bolesti hlavy… Nic moc vyhlídky, avšak stojí to za to. Zvláštním faktorem je pak také větší hlad. Přestat s kouřením také znamená počítat s tím, že člověk přibere nějaké to kilo. To je dáno především tou snahou nahradit tabák a nikotin jídlem, což vede k zvýšení příjmu potravy. Vhodné je se tedy plnit něčím, co není tak kaloricky hodnotné. Pomoci mohou různé celozrnné chlebíčky, ovesné vločky a tak dále. Navíc také odpadne ten nešvar řady kuřáků nahrazovat jídlo kávou s cigaretou.

Proč je přestat kouřit tak těžké?

Na kouření jsou asi nejhorší ty činnosti, které s ním máme spojené – cigareta ke kávě, cigareta po jídle, po sexu, jako tmelící prostředek na pauze v práci atd. Z toho důvodu ani nikotinové náplasti nejsou ideálním řešením, protože absence nikotinu mnohdy nemusí být tím, co kuřákům chybí.

Lidem, kteří se snaží přestat, chybí spíše ta interakce s cigaretou. Ta specifická gesta a pohyby, který ten proces kouření doprovázejí. Ale co s tím?

Konkrétní způsoby, jak přestat kouřit

Chce to motivaci? Pravděpodobně ano. Tou může být cokoliv. I třeba to, že vaší partnerce či partnerovi to zkrátka vadí. Případně se vám narodí potomek a vy nechcete ohrožovat jeho zdraví. Nebo jen chcete udělat něco pro svoje zdraví, což je nakonec tím nejdůležitějším.

Zmizet pryč

V ideálním případě by bylo nejlepší odjet někam pryč, kde se nejbližší trafika v okruhu 100 kilometrů kolem dokola nenachází. A tam vyčkat, než abstinenční příznaky nevyprchají. To si však většina lidí nemůže dovolit, tudíž se podíváme na realističtější možnosti.   

Cvičení

Začněte cvičit. Pakliže to uděláte, dříve nebo později si uvědomíte, že kouření výrazně zpomaluje váš progres a zkrátka vám začne vadit. Budete mít pocit, že degraduje vaši snahu a vy se tak dřete zbytečně.

Plavání

Podobně se hodí také plavání. Možná to znáte, když si zapálíte po čase, který jste strávili v chlorovaném bazénu, málo co chutná tak otřesně jako cigareta. Kupte si místo krabičky cigaret raději permanentku do bazénu.

Prázdné dutinky

Nakupte si zásobu prázdných dutinek bez tabáku. Pravda, budete s nimi vypadat možná trochu komicky, ale má to svůj efekt. Manipulace s nimi vám nahradí všechny ty zažité pohyby. Dělejte při tom vše, co jste zvyklí dělat s cigaretou mezi prsty. Po čase zjistíte, že vám ani už tolik nechybí. Nehledě na to, že s nimi můžete „šlukovat“ úplně stejně, třebaže do plic nasáváte pouze čistý vzduch. Zůstane vám tak i ta relaxační funkce cigaretové pauzy. Výhoda prázdných dutinek je také v tom, že vypadá zcela stejně jako klasická cigareta. Jen si jí nezapálíte, shořela by za pár vteřin. Koneckonců je to v podstatě jen kus papíru stočený do ruličky. Vyzkoušet můžete také žvýkačky ve tvaru cigarety, které byly kdysi značně populární, nicméně shánějí se velice obtížně. Zato krabice s prázdnými dutinkami vás vyjde na pár korun a seženete ji v každé trafice.

Recidiva

Řada lidí v sobě nakonec najde onu vůli přestat, ovšem problém nastává s recidivou, tudíž k návratu k cigaretě. Nutkání zapálit si nezmizí mnohdy několik let. Stačí, aby si zapálil někdo ve vaší blízkosti. První cigareta po delší době je vyloženě odpornou záležitostí a posléze člověk nechápe, proč to celé ty roky provozoval. Nicméně každá další už tak špatná není, pochopitelně.

Přestat kouřit je velice složité, a každý, kdo to dokáže, si zaslouží právoplatné uznání. Je to jedno z těch největších osobních vítězství a překonání sebe sama.

Nehledě na to, jak člověk u odvykání vypadá, je potřeba najít svůj vlastní způsob, jak toho docílit, i když může být zcela neortodoxní. Jestliže vám pomůže některý ze zde uvedených, článek splnil to, co měl.

Zajímavé také je, že pakliže se zeptáte kuřáka, proč vlastně začal kouřit, dost často vlastně sám neví. „Z frajeřiny“ je pak druhou nejčastější odpovědí. Svého mladšího já se už pochopitelně nezeptáte, ale své budoucí rozhodně oslovit můžete.    

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here