jak správně držet novorozence
jak správně držet novorozence

Mnoho rodičů se ptá, jak správně držet novorozence, kterého jste si čerstvě přivezli domů. Je pochopitelné, že máte strach, že takto malému človíčkovi ublížíte. Na druhou stranu není nic hezčího než pochovat své dítě, a to rozhodně stojí za to, se to naučit. Nemusíte se bát, že byste to jako matka nezvládla. Stejně jako vy, to jistě zvládne i váš partner. V první fázi je však důležité, abyste dítě zvedali v místech, kde je to bezpečné. Tímto místem je například měkká matrace či přímo postel, kde nehrozí téměř žádný úraz.

Jak správně držet novorozence?

Při zvedání novorozence vždy začínejte u hlavičky, tu mu podložte svou dlaní. Je to z toho důvodu, že nedokáže hlavičku samo udržet a snadno by se tak mohl stát úraz. Jestliže jste pravák, měli byste k této činnosti používat svou pravou ruku. Druhou ruku, kterou máte volnou vložíte dítěti opatrně pod zadeček, tím ho svým způsobem celého objímáte. Jakmile jste si stoprocentně jistá, můžete velmi pomalým pohybem začít dítě zvedat. Určitě vám postup vysvětlovali také v porodnici, není ovšem na škodu si ho zopakovat. Po zvednutí dítěte si jej opřete o hruď. Dítě cítí, že je u své maminky a bude se tak cítit v bezpečí a v klidu.

Jak pokračovat dále?

Máte dítě u sebe a říkáte si, co dále dělat? Jednoduše ho chovejte, nedělejte ale v žádném případě příliš silné pohyby. Jemně s ním houpejte nahoru a dolů, a přitom mu šeptejte do ouška. I přes to, že děti nemají vyvinutý sluch na úrovní dospělého jedince, měli byste mluvit tiše. Netroufáte si prvních pár týdnů na nošení dítěte? Říkáte si ale, jak byste ho ráda pochovala. I pro méně věřící maminky existuje řešení, kterým je například mateřský šátek. Ten je vhodný pro tyto případy, kdy je dítě bezpečně vloženo do šátku, který je zavázaný kolem vás. Při využívání šátků se ujistěte, že je na vás připevněn tak, jak by měl být. Jedině správným postupem omezíte možnost úrazu. Zde jsme vám uvedli dva tipy, jak správně držet novorozence, pro jaký se rozhodnete vy?

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here