Jak správně třídit odpad

V dnešní době by se možná jen těžko hledala domácnost, která netřídí odpad. Nejen, že je každá osoba ze zákona povinná zbavit se odpadu předepsaným způsobem, ale zároveň má každá obec i město své vlastní vyhlášky o nakládání s odpadem. Když daný obal, který patří do plastů, vhodíme do směsného obalu, zabráníme jeho dalšímu použití a výrobek tím znehodnotíme. Přesto se ale stane, že ne vždy víme, kam jaký obal zahodit nebo tu možnost ani nemáme. Jak takové situace řešit a jak správně třídit použité obaly, si rozvedeme v tomto článku.

Začněte již doma

Při třídění si můžete ušetřit místo, pokud s ním začnete už doma. Papír do jedné krabice (tašky), plasty do druhé a sklo do třetí. Ušetříte tím i čas, neboť jeden týden můžete dojít s jedním, druhý týden s dalším a tak dále. Když budete dávat všechen tříděný odpad na jedno místo, budete ho muset vynášet častěji. Je také dobré všechny nádoby, ve kterých jsou nějaké zbytky, vymýt. To nejen kvůli zápachu, pokud byste měli odpadky doma delší dobu, ale také z důvodu lepší možnosti třídění. Například takový zbytek oleje na lahvi třídění dosti komplikuje.

Papír

Podle průzkumu je nejčastěji produkovaný odpad v českých domácnostech papír. Co tedy patří do modré popelnice? Na každé takové popelnici je označení, které výrobky do ní můžeme házet a stejné označení najdete i na vyhazovaných obalech. Patří sem papíry, noviny, časopisy, krabice, papírové obaly, obálky i s okénky nebo kancelářskými sponami, výrobky z lepenky nebo také knihy. Ty však vždy bez vazby. Knihy s vazbou nebo větší množství knih, kterých se chcete zbavit, byste měli vždy odvézt do sběrného dvora. Do kontejneru na papír nepatří znečištěné a mastné papíry, uhlové papíry, účtenky a dětské pleny.

Plasty

Druhým nejčastějším druhem odpadu v našich domácnostech je plast. Do žluté popelnice můžete vhazovat PET lahve, folie, sáčky, plastové tašky, obaly od kosmetických a drogistických produktů, kelímky od jogurtů a jiných mléčných výrobků, balící folie, pěnový polystyren a další výrobky z plastu. Nepatří sem obaly mastné se zbytky jídla, žíravin nebo čistících produktů a jiných nebezpečných látek a podlahové krytiny. V některých obcích se spolu s plasty třídí i nápojové kartony, proto je důležité si přečíst označení na popelnici. Protože plasty zabírají velké množství místa, je potřeba je sešlápnout, než se do popelnice vhodí.

Sklo

Sklo se vhazuje většinou do zeleného nebo bílého kontejneru. Pokud máte k dispozici oba, je potřeba sklo roztřídit i podle barvy. Do zeleného tmavé, do bílého světlé. Patří sem především lahve od alkoholických i nealkoholických nápojů, rozbité skleničky, tabulové sklo z oken i ze dveří, sklenice od kečupů, marmelád nebo jiných výrobků. Do kontejneru na sklo rozhodně nepatří keramika, porcelán, sklo z oken u auta, zrcadla, drátovaná či pozlacená skla, sklokeramika a laboratorní sklo. To vše je potřeba odvézt na sběrný dvůr. Zálohované vratné sklo byste měli vracet zpět do obchodu.

Ostatní

Co se týče kovových a hliníkových výrobků, pokud na ně nemáte v okolí zvláštní popelnici, zahazujte je do směsného odpadu. Stejně tak i molitan, dětské pleny a termopapír (účtenky). Co se týče elektroodpadu, nejlepším řešením je dovézt ho tam, kde jste ho pořídili. Prodejny by měly mít speciální místa na takový odpad, stejně tak na žárovky a baterie. Zbytky nepoužitých nebo propadlých léků byste měli vždy vracet zpět do lékáren. Chemikálie, ředidla a jiné nebezpečné látky se odváží do sběrného dvora. Co se týče použitého oleje na vaření, některé obce mají sběrná místa. Informujte se na svém úřadě. Pokud ne, je možné ho odvézt na sběrný dvůr. A na použité textilie a oblečení jsou buď speciální kontejnery nebo ho můžete darovat.

Obecně však platí pravidlo, že pokud si nejsme jisti, je lepší odpad vhodit do kontejneru na směsný odpad. Česká republika se dostává na přední místa v třídění odpadu a opravdu to má smysl. Přes 70 % domácností u nás berou třídění odpadu jako normální součást života, a tak by to mělo být všude.