jak vyndat klíště

Najdete-li na těle klíště, není vůbec žádný důvod panikařit, dnes a denně se tato situace stává desítkám, ne-li stovkám lidí. Klíčem k úspěšnému odstranění přisátého klíštěte z kůže je každopádně, co možná nejrychlejší reakce. Vzhledem k tomu, že je cílem vyndat klíště co nejdříve po jeho objevení, není rozhodně radno čekat na jeho samovolné uvolnění. Též se mílovými kroky vyhněte „babským radám“ typu odstranění klíštěte lakem na nehty, vazelínou nebo nedej bože za pomocí zdroje tepla – to by jej mělo údajně donutit se odsát.

Jak tedy takové klíště správně vyndat? Na trhu je k dostání několikero speciálních zařízení pro odstraňování klíšťat, bohatě vám však poslouží i obyčejná sada pinzet s jemným hrotem. Ten je nesmírně důležitý, neboť obyčejné pinzety s tvrdým hrotem mohou poškodit tělíčko klíštěte a tím způsobit vyplavení závadných látek do těla.

Správný postup vyndání klíštěte by měl vypadat následovně:

  1. Pomocí pinzety s jemným hrotem uchopte klíště, co možná nejblíže k povrchu vaší kůže, ideálně za jeho nožičky, nikoliv tělo.
  2. Vytáhněte jej rovnoměrným a pomalým pohybem směrem nahoru. Klíště během vyndávání neotáčejte ani s ním neškubejte, to by mohlo mít za následek jeho přelomení, díky čemuž by jeho přední část zůstala pod kůží. Pokud k tomu dojde, pokuste se vyjmout zbytky pinzetou. Není-li to možné, nevadí, tělo by si mělo poradit samo.
  3. Po úspěšném odstranění klíštěte důkladně očistěte oblast skusu alkoholem, mýdlem a vodou. To stejné proveďte i s vašima rukama.
  4. Zlikvidujte klíště – můžete jej utopit v alkoholu nebo třeba uložit do zapečetěného sáčku, popřípadě jej můžete propláchnout záchodem.

Pokud se u vás objeví vyrážka nebo horečka během několika týdnů po odstranění klíštěte, navštivte neprodleně vašeho lékaře. Nezapomeňte jej informovat o tom, kdy došlo ke kousnutí a kde jste pravděpodobně ke klíštěti přišli.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here