V životě každého nastane ta obávaná chvíle… Jednoho rána se probudíte a budete muset zajistit narozeninový dort. Koupit, nebo upéct? Upečení není nijak extra těžké. Je jen důležité, abyste se drželi základních pravidel.

Na světě existuje nespočet receptů na dorty a každý je za jisté „ten osvědčený“. Já vám zde uvedu ten nejjednodušší způsob, jak udělat krásně nadýchaný korpus – vanilkový i kakaový. 🙂

Základní 2 typy korpusů

První typ je z hutnějšího těsta, který vám tolik nenabude a není tak nadýchaný. Tento typ těsta se používá zejména na čokoládový korpus – čokoládový, ne kakaový. Do základu patří málo vajec, máslo a kypřicí prášek do pečiva popř. jedlá soda. Tento typ korpusu je taktéž vhodný na spodní patra více patrového, těžkého (potahovaného) dortu.

Použitý tento typ korpusu:

Druhý typ je výše zmiňovaný korpus ze šlehaného piškotu. Tento korpus zpravidla zdvojnásobí svůj objem, je nadýchaný a lehký. Do základu patří jen 3 suroviny – vejce, hladká mouka a cukr krupice. Do kakaového navíc kakao. Tento typ korpusu je ideální na jednopatrové dorty, nebo na vícepatrové tzv. naked dorty, které nejsou zatížené přílišnou vrstvou potahové hmoty a jiných ozdob.

Použitý tento typ korpusu:

Kolik surovin použít na jakou formu?

Základní poměr surovin je: 1 střední vejce = 30 g cukru krupice = 30 g hladké mouky.

Je velmi důležité, jak chcete mít dort vysoký. Poslední dobou jsou v módě menší, ale naopak vyšší dorty. Ty jsou zpravidla 3x proříznuté – z jednoho upečeného korpusu máte 4 užší. Já zde budu uvádět poměry surovin na korpus, který se dá proříznout jen 2x – z jednoho upečeného korpusu máte 3 užší.

Má osobní zkušenost je s těmito množství surovin v kulatých dortových formách (nesedí dle níže uvedeného výpočtu):

16 cm: 4 vejce
22 cm: 6 vajec
30 cm: 15 vajec

Pokud máte vyzkoušené množství surovin na jednu velikost dortové formy (X) a potřebujete jej univerzálně přepočítat na formu o jiném průměru (Y) udělejte to takto:

Velikost stávající formy (X) vydělte velikostí nové formy (Y) a výsledným číslem vynásobte počet vajec, která jste použili v původní formě (X).

Mnou upečené dorty ve výše uvedeném poměru (30, 23 a 16 cm) + krém o výšce cca 1 cm mezi korpusy.

Jdeme šlehat!

Před začátkem přípravy si všechny suroviny řádně navažte a oddělte si bílky od žloutků!

Ve větší míse začněte na střední rychlost šlehat bílky. Bílky začnou mírně pěnit a začnou bělat. Jakmile je hmota bílá (cca do půl minuty od začátku šlehání), přidáme do bílků cukr krupice. Nyní šleháme do tužšího sněhu. Sníh po vytažení metliček nemusí držet tuhé špičky, ale vzniklé „varhánky“ po šlehání musí držet tvar a nerozlít se. Trvá to několik minut – max 5. Nešleháme na plný výkon, ale jen na cca poloviční.

Nyní ztlumíme šlehač na minimální výkon a vlijeme žloutky. Ty pouze LEHCE zašleháme. Musí to být opravdu rychlé – max 10 sekund. Vypneme šlehač a jdeme na mouku.

Kakaový korpus: Pokud chcete kakaový korpus, tak přímo úměrně přidané hmotnosti kakaa musíte ubrat stejné množství mouky !!!

Mouku přesátou přes sítko vsypeme do mísy s vyšlehanými vejci. Vezmeme si metličku (Ne stěrku, tou se těsto „uplácá“) a opatrně mouku vmícháváme. Děláme to způsobem jakoby podebírání celé hmoty a přehazování přes vrch. Jakmile je mouka řádně zamíchaná – bez hrudek, jdeme péct!

Pečení je základ všeho

Troubu (dolní i horní ohřev) si rozehřejeme na 150 °C. Na dno dortové formy vložíme pečicí papír (Ustřižený pěkně jen na dno, nesmí přesahovat na stěny. Jak efektivně ustřihnout pečicí papír do dortové formy můžete zkouknout např. na YouTube :-)).

Okraje formy nijak nevymazáváme! Těsto musí po něčem šplhat nahoru. Kdybychom boky formy naolejovali, jakmile by těsto začalo stoupat, kvůli minimálnímu tření by neustále padalo dolů.

Těsto vlijeme do formy a dáme péct do vyhřáté trouby na 40-55 minut. BĚHEM PEČENÍ TROUBU V ŽÁDNÉM PŘÍPADĚ NEOTEVÍRÁME, ABY NÁM TĚSTO NESPADLO.  Po 45 minutách troubu otevřeme a zkusíme do korpusu píchnout špejlí. Jakmile se na špejli těsto nelepí, máme hotovo!

Po vytažení nechte korpus ve formě odpočinout alespoň 10 minut. Poté opatrně ořízněte kraje, které jsou přilepené k okraji, oddělejte jej, a nechte vychladnout. (Pokud nemáte formu s oddělávacími kraji, nezapomeňte tedy nožem okraje oříznout a korpus nechte vychladnout uvnitř formy.) Kdybyste nechali korpus až do úplného vychladnutí přilepený na okraje formy, korpus by vám mohl popraskat. Chladnutím se korpus stahuje a tím, že by byl přichycený o kraje, mohl by se potrhat.

Jakmile je korpus vlažnější, můžete oddělat spodek formy a opatrně sloupnout pečicí papír.

Rozkrajování a skladování

Korpus zásadně rozkrajujeme až po úplném zchladnutí. Ideálně jej vychlazený vcelku zabalíme do potravinářské fólie a schováme jej v lednici do druhého dne. Poté zoubkovaným nožem nebo cukrářskou nití/pilkou rozřízneme na třetiny.

Jestliže ovšem dort bohužel pečete ve stejný den, jako jej budete zdobit a konzumovat, stačí, když korpus necháte úplně vychladnout a rozkrájíte až poté. Ideálně je alespoň hodina odpočinku a zchladnutí (podle tloušťky korpusu). Den odležený korpus se ovšem při krájení tolik nedrolí a lépe se sním pracuje. Není to ovšem žádná extremní katastrofa…

Korpus doporučuji uchovat max 2-3 dny v lednici a poté v mrazáku. Před dalším použitím jej necháme rozmrazit v lednici. (Nikdy nerozmrazujeme v mikrovlnné troubě apod.)

A je to! Nadýchaný šlehaný piškotový korpus je na světě. 🙂