Tenisky zažívají v posledních letech obrovský boom. Už dávno neplatí, že jde o “cool” boty hlavně pro teenagery a mladé lidi. Velké oblibě se těší napříč generacemi, a není divu. Tento typ bot je totiž nejen stylový, ale také velmi pohodlný a univerzální.

Nazout tenisky můžete nejen když jdete na do města, na procházku do přírody či sportovat. Díky svému nadčasovému designu jde o stylový doplněk, který je vhodný dokonce i k šatům nebo k sukni, takže se vůbec nemusíte bát vzít si je třeba do práce či do školy. Dámské tenisky jsou lehké, pohodlné, odolné a flexibilní. Jak vybrat ty správné, které vám budou přinášet radost?

Jaký druh tenisek?

Především promyslete, na co chcete tenisky nejčastěji používat. Toužíte po pohodlných botách na každodenní nošení? Chcete elegantní bílé dámské tenisky, s kterými uděláte parádu? Nebo hledáte spíše obuv na výlety do přírody? Čím náročnější terén, tím pevnější tenisky budete potřebovat. Důležitý je hlavně materiál podrážky, která by měla být odpružená. Zejména pryž či guma dokáží tlumit nárazy a chůze je tak mnohem příjemnější. Použít můžete také ortopedické vložky.

Nepodceňujte ani volbu materiálu svršku boty. Plátěné tenisky jsou ideální na léto, protože jsou lehké a prodyšné. Sportovnější modely jsou zase vyrobeny z pevnější kombinace textilního a syntetického materiálu. Abyste prodloužili životnost obuvi, myslete na to, že tenisky patří hlavně mezi vycházkovou obuv a jsou tedy spíše vhodnější do suchého prostředí. Vyhýbejte se vlhku a mokru a noste je maximálně do -5°C.

Správná velikost je základ

Jako u všech bot je samozřejmě zcela zásadní správná velikost. Jak ji poznáme? Důležité je, aby se vám v botě nemačkaly prsty. Mezera mezi palcem a špičkou boty může být klidně až jeden centimetr. Můžete si udělat jednoduchý test – natlačte nohu až na přední stěnu boty a vzadu u paty by vám měla vzniknout mezera na vložení palce ruky.

Při výběru také myslete na to, že noha během dne mění velikost. Odpoledne a večer máme nohy nateklejší, než ráno, a proto je vhodné boty zkoušet v odpoledních hodinách. Pokud nakupujete dopoledne, vemte si silnější ponožku a počítejte s tím, že se vám noha především do šířky roztáhne.

Pozor na velikosti uvedené na botách, protože ty se můžou v závislosti na výrobci zásadně lišit. Najděte či vyžádejte si tabulku velikostí, u kterých je uvedena délka šířka chodidla v milimetrech. Nezapomínejte také na to, že většina lidí nemá stejně velkou levou nohu jako tu pravou. V délce chodidla, šířce nebo výšce nártu můžou být rozdíly. Vždy si proto vyzkoušejte obě boty, zapněte je nebo zašněrujte a chvilku se v nich projděte. Obě boty musí perfektně sedět.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here