Dětská přilba

Dětská přilba ochrání vaše dítko před nepříjemným zraněním a vám dodá pocit jistoty a bezpečí. Vaše dítko bude chráněno a vy mu dopřejete více volnosti a svobody v objevování jeho vlastních schopností. Jak ale vybrat přilbu tak, aby splnila svou funkci na jedničku?

Nikdy není příliš brzy

Mnoho rodičů si říká, že na nákup přilby je ještě brzy, že je zbytečná. S nadsázkou se dá říci, že brzy není nikdy. Opravdu obezřetní rodiče pořídí první přilbu své ratolesti, sotva začne objevovat svět svými prvními krůčky. Druhá skupina si říká, že helma postačí, až při nácviku jízdy na kole. Nejen že při jízdě na kole je už podle našich zákonů nutností, v pozdějším období může ale mít spousta dětí problém, si na helmu zvyknout. Nejen tedy kvůli bezpečnosti, ale také získání návyků, že přilba na hlavu zkrátka při cestování na kolečkách patří, je dobré pořídit ji už na odrážedlo. Tak jako dítko učíme, že se musí na přechodu rozhlédnout, samozřejmostí pak bude jednoduchá rovnice : kolo = přilba.

Na velikosti určitě záleží

Přilba musí na hlavě sedět pohodlně a bezpečně zároveň. Rozhodně nesmí být malá, ani naopak velká, koupená jaksi do zásoby na delší čas. Dětské přilby jsou označovány písmeny X, XS, M,L a obvodem hlavičky 46-52cm. Tyto rozměry jsou však většinou opravdu pouze orientační, každé dítko má totiž celkový tvar hlavy jiný. Nejlépe je, pokud máme možnost helmu vyzkoušet přímo na hlavě dítka, různé značky mají také různé tvary helmy. Pokud se rozhodneme pro nákup přes internet, předem si ověřme serioznost e-shopu, zda dodržuje zákonnou podmínku možnost vrácení zboží do 14 dnů.

Jak helmu správně nosit?

Přilba musí být na hlavě vždy ve vodorovné poloze a upevněná tak, aby se nekolébala ze strany na stranu a při pádu se nezaklonila dozadu. Snadno ji utáhneme přímo na hlavě dítka. Zadním kolečkem utáhneme dle obvodu hlavy. Pásky kolem uší by měly vést tak, aby ucho bylo vždy volné. Pásek pod bradou musí být utažen tak, aby se pod něj vešly dva vaše prsty. První seřízení může chvíli trvat, pak už ale stačí občas zkontrolovat, zda není potřeba doladit.

Myslete na vše

Většina přileb je opatřena reflexními prvky, lépe je pořídit na zadní část blikačku, aby dítko bylo opravdu dobře vidět. Pro správnou funkci v případě většího pádu rozhodně nepodceňujte situaci, kdy dítě upadne na přilbu a ta je zdánlivě v pořádku. Pro zajištění její ochranné funkce raději kupte novou, protože helma může vypadat neporušeně, ale při příštím pádu už by nemusela splnit svou funkci. Větrací otvory jsou již samozřejmostí, přilbu si prohlédněte zda má i síťku proti vlétnutí hmyzu, nemusíte tak v horkých dnech trápit dítko s šátkem pod přilbou.

Vydrží opravdu dlouho

Dětská hlava neroste tak rychle jako ostatní části těla, a tak dle konstituce naší ratolesti vydrží opravdu déle než nové boty. Dětská přilba ochrání tak hlavičku dítěte při jízdě na kolečkových bruslích, koloběžce, tříkolce, odrážedle. Dokonce ji využijete i v zimě při prvním testování bruslí či lyží.

I děti se chtějí líbit

A tak potisk na dětských přilbách je opravdu pestrý. Každý kluk i holčička si tak jistě vybere z bohaté nabídky oblíbených postaviček, modelů aut, letadel či zvířátek.

Přejeme vám spoustu kilometrů bez nehod a radost z jízdy.