Dětská autosedačka má velmi důležitý úkol, a to zajistit ochranu dětí v případě nehody nebo prudkého zastavení vozidla. Síla nárazu je několikrát větší než tělesná hmotnost dětí! Díky autosedačce nedojde k vymrštění dítěte ze svého místa, což zachránilo tisíce životů. Nepodceňujte výběr správné autosedačky a neberte jako hlavní kritérium cenu.

Jak vybrat autosedačku?

I autosedačky se dělí na více druhů a skupin. Začněte tím, že budete znát věk, váhu i výšku dítěte. Autosedačky jsou určené pro děti menších 150 cm a do váhy 36 kg. Vyšší děti se poutají již bezpečnostním pásem.

Zjistěte si, jestli autosedačka splňuje bezpečnostní normy a testy. Známější bezpečnostní testy pro autosedačky jsou tzv. ADAC testy autosedaček. Německá společnost ADAC testuje dvakrát do roka chování autosedaček v reálných situacích, v případě srážky s jiným vozidlem nebo objektem. Výsledkem jsou nezávislé testy nad rámec bezpečnostních základních evropských norem.

Dalším důležitým faktem, který musíte zjistit je, aby vámi vybraná autosedačka byla kompatibilní s vašim automobilem. Pro lepší komfort dítěte dbejte také na kvalitní polstrování. Hodí se, pokud je autosedačka výškově variabilní.

ECE skupiny

Autosedačky jsou rozdělené do několika ECE skupin dle evropských norem. Testované autosedačky splňující platnou normu ECE R 44/04. Podívejte se na následujíví tabulku, která vám prozradí, jaká skupina je pro vás vhodná:

SkupinaVáhaVěk
ECE 0do 10 kg0 – 9 měsíců
ECE 0+do 13 kg0 – 12 měsíců
ECE I9 – 18 kg9 měsíců – 4 roky
ECE II15 – 25 kg3 – 6 let
ECE III22 – 36 kg6 – 12 let
ECE II, III15 – 36 kg3 – 12 let
ECE I, II, III9 – 36 kg9 měsíců – 12 let

 

Ať už se ve finále rozhodnete koupit jakoukoliv autosedačku, mějte na paměti pár užitečných rad z našeho článku a myslete hlavně na bezpečí dětí. To je to hlavní, o co tu jde.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here