Svatba patří k těm nejkrásnějším dnům našeho života. Každý z nás si z ní chce uchovat co nejvíce vzpomínek a zážitků. A s tím nám může pomoci právě svatební fotograf. Podle čeho svatebního fotografa vybírat? A na kolik peněz připravit naši peněženku?

Kdy začít vybírat fotografa na svatbu?

Časová rezerva je pro výběr svatebního fotografa velmi důležitá. Ideální doba na shánění fotografa nebo fotografky, která vám svatbu nafotí, je zhruba rok před svatbou. Kvalitní svatební fotografové totiž mívají plno na několik měsíců dopředu. Pokud začnete s výběrem svatebního fotografa příliš později, budete to mít o mnoho těžší.

Kde svatební fotografy hledat?

Svatební fotografy můžete hledat na mnoha místech. Nejoblíbenější bývají svatební veletrhy, kde se můžete s fotografem osobně setkat, můžete si prohlédnout je fotografie a udělat si jasnou představu o cenové relaci, ve které se pohybuje. Dalším způsobem, jak shánět fotografa na svatbu, je prolistovat si svatební magazíny. Nicméně tento způsob už může v dnešní době působit trochu zastarale. Nebojte se proto při hledání naplno využít nové technologie a navštívit například svatební skupiny na Facebooku nebo si najděte webové stránky, které svatební fotografy a jejich portfolia sdružují. Pokud si budete svatebního fotografa hledat online cestou, určitě oceníte, že na portfoliích najdete velkou spoustu ukázek fotografií z různých svateb. Na závěr dobrá rada nad zlato: Zeptejte se svých známých. Mít na svatbě fotografa, který už zprostředkoval krásné vzpomínky někomu, koho znáte, představuje velké plus.

Na jaký rozpočet se připravit?

Ceník za focení svateb si každý fotograf stanovuje sám, proto se nedivte, že se cenový rozsah může značně lišit fotograf od fotografa. Začněte s tím, že si určíte částku, za kterou jednoduše nechcete zajít. Popřemýšlejte také nad tím, zda byste si případně byli ochotní připlatit za určité extra služby (svatební video, focení večerní zábavy, focení na vzdálených místech atd.). Poté se poohlédněte po někom, jehož fotky se vám líbí a jehož ceník odpovídá vašim možnostem. S fotografem nebo fotografkou si vždy dejte schůzku. Osobní setkání je důležitá, protože chemie na svatbě musí fungovat nejen mezi samotnými novomanželi, ale také mezi nimi a fotografem. Nakonec udělejte rozhodnutí. Někteří svatební fotografové chtějí zálohu, jiní nikoliv. Na jaké ceny se tedy připravit?

Ceny za focení svatby se nejčastěji pohybují od 5 000 Kč do 30 000 Kč. Cena svatebního focení standardně zahrnuje sólové focení svatebního páru, focení průběhu svatby a následnou postprodukci fotek v profesionálním programu. Dohromady tak čas strávený nad vašimi fotkami vyjde fotografa na několik, někdy i desítek, hodin. Je proto dobré si uvědomit, že pokud vám někdo nabízí focení svatby za 2 000, kvalitní vzpomínky v podobě snímků asi nezískáte. Šťastnou ruku při výběru!