Vzít si půjčku bez rozmyslu a kývnout na první nabídku, která se objeví, je velkou chybou. Především proto, že se jedná o závazek i na několik let, je dobré daný výběr dobře promyslet. Připravili jsme pro vás souhrn několika otázek, které je vhodné si před výběrem půjčky položit. A je jedno, zda ji chcete sama pro sebe, nebo se bude jednat o půjčku rodinnou.

Kolik peněz potřebuji a na co?

Úvěrový trh se dělí do několika různých kategorií. Abyste vybírala v té správné, je třeba si hned v úvodu položit tuto otázku. Tedy mít jasno v tom, jaká půjčka pro vás bude ideální. S tím souvisí hlavně možnost využití. Budete vědět, zda lze poptávat ty účelové, nebo musíte nutně vybírat jenom ze segmentu neúčelových. Poklud jde o výši částky, můžeme říci, že dnes není problémem poptat částky od stokorun, až po několik milionů. Tomu odpovídá i rozdělení na:

  • Mikropůjčky
  • Spotřebitelské půjčky
  • Hypotéky

Kolik mohu měsíčně splácet?

Jak tuto sumu zjistit? A to alespoň orientačně? Udělejte si přehled o svých financích. Napište sumu, která je vaší výplatou a od té postupně odečítejte pravidelné výdaje. K tomu započtěte raději i nějakou rezervu a vyjde vám suma, který by měla ve vašem rozpočtu zbývat. Pamatujte, že výše splátky by tuto sumu nikdy neměla překročit, jinak to může být problém.

Jak je na tom má bonita?

Ta se může určovat podle různých parametrů. Roli hraje jak to, kolik peněz potřebujete, tak i to, v jakém segmentu si půjčujete. Obecně je benevolentnější segment nebankovních půjček, konkrétně potom populární online půjčka. Kde je schvalovací proces náročnější, to jsou banky. V obou případech však může být bráno v potaz několik věcí, o kterých je dobré mít jasno. O jaké konkrétně se většinou jedná?

  • Výše vašich měsíčních příjmů
  • Suma měsíčních výdajů
  • Finanční minulost

Jak je půjčka výhodná?

Je několik věcí, na které byste měla při výběru půjčky hledět. Jedná se o výši úrokové sazby, výši případných poplatků, ale třeba i částky za pojištění. Toto všechno jsou věci, které půjčku prodražují. Jak je všechny zjistit a dohledat? Není to bezpodmínečně nutné, protože dobrým vodítkem vám bude hodnota RPSN. Nejenom, že se musí u všech půjček uvádět ze zákona. Také v ní musí být zahrnuto vše, co půjčku zdražuje. Jedná se o procentuální hodnotu a platí u ní jednoduché pravidlo. Čím je nižší, tím je půjčka výhodnější.

Výjimkou může být jeden segment, kde může tato hodnota vycházet až v nesmyslných číslech. A to z důvodu vzorce pro výpočet. Tím úvěrem je online půjčka. Tady doporučujeme raději zapojit selský rozum a porovnat si, kolik u daného poskytovatele přeplatíte navíc.

Kdo peníze půjčuje?

Dobré je dát si pozor i na to, u koho si žádáte. U bank většinou není žádný problém. To stejné platí i u nebankovních společností, které jsou velké a známé. To jsou příklady, kdy nemusíte očekávat nic nestandardního. Na různé pochybné soukromé osoby, nebo na pochybné firmy dejte raději pozor. Ne vždy splní co slíbí a mnohdy to mohou být více podvodníci, než úvěrový poskytovatelé. Zvláště, když vyžadují poplatky předem, nebo se vám jejich jednání už na první pohled nezdá.

Má půjčka nějaké výhody?

I na ty je dobré se zaměřit. Jaké to mohou být? Často lze získat odměny za bezproblémové splácení. Zde vám mohou být sníženy nebo vráceny úroky, či odpuštěny splátky. Za výhodu je však považována i možnost se splátkami hýbat, nebo si je v případě potřeby také odložit. Opomenout nelze ani klad spojený s tím, že u řady poskytovatelů není žádný problém s předčasným splacením. A to jak celého vašeho závazku, tak i jeho části. To vám umožní se s půjčkou mnohem rychleji vypořádat, a to bez rizika jakýchkoliv sankcí a pokut.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here