Téma druhé světové války je i po více než sedmdesáti letech od jejího konce stále živé. Je to dobře – pořád je potřeba poukazovat na nespočet zmařených životů a osudů, na nesmyslnost a krutost války, na to, kam až může člověk zajít. Existují také tisíce knih, které se tomuto námětu věnují – romány, paměti, encyklopedie…A nové stále vznikají.

Jednou z nových autorek, která si jako své stěžejní téma vybrala reálie druhé světové války je i spisovatelka Jitka Závodná. Původní profesí výtvarnice, která měla díky své práci možnost navštívit mnoho zemí Evropy. Možná už tehdy začala naslouchat příběhům obyčejných lidí, kterým do života nemilosrdně zasáhla válka.

Osudy obyčejných lidí

To bylo i inspirací pro její literární debut, povídkovou sbírku Osudy válkou změněné. Dílo se po čase dočkalo i pokračování, nazvané jednoduše Osudy válkou změněné II. Všech těchto dvanáct, respektive třináct povídek má dle Jitky Závodné reálný základ a týkají se života prostých lidí v době válečné a poválečné.

Jak sama autorka říká, nechce nikoho soudit, nikoho posuzovat a nechává na čtenáři, aby sám zaujal postoj k těmto událostem. Náměty a inspiraci ani nemusela složitě vyhledávat. Dle jejích slov stačilo jen nechat zavzpomínat ty, kteří mají tyto doby ještě v živé paměti a naslouchat jim.

TIP pro čtenáře: Zadejte slevový kód TRENDYZENA a získáte 15% slevu! Kód je platný do 30.06.2019.

Na pozadí atentátu

Další a zatím poslední knihou této spisovatelky je už samostatný román Zahrada mého života. Hlavní kostru příběhu tvoří vyprávění staré ženy, která se vrací do svého rodiště a vzpomíná na svůj život, počínaje útěkem, tedy spíš vyhnáním z domu macechou. Po několika peripetiích najde útočiště u své pražské tety. Štěstí, dalo by se říct. Ano, pokud by se nepsal rok 1942 a v Praze se neschylovalo k atentátu na zastupujícího říšského protektora Protektorátu Čechy a Morava, Reinharda Heydricha…

Toto napínavě čtivé a povedené dílo je k mání jakožto klasická kniha, i ve formátech pro elektronické čtečky a mobilní telefony, teď navíc s možností pěkné slevy.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here