Výše napsané přísloví našich předků je stále naprosto aktuální. Možná si říkáte – „Jsem mladý, mám dost sil, tak si přeci musím užívat.“ Ano, i takto se dá na život nahlížet. Uvědomte si ovšem, že se vám může kdykoliv stát, že vás vyhodí z práce nebo napadne nějaká nemoc. Překonat toto složité životní období bez finančního polštáře je takřka nemožné, a mohlo by vás uvrhnout do spirály dluhů a exekucí. A z něho se člověk dostává velmi těžko a dlouho. Navíc až třeba budete chtít investovat do nového bydlení či auta, budete si blahořečit, že jste si našetřili. Dalším velkým výdajem je potom pořízení dětí, jelikož jeden z vás bude muset zůstat doma s dítětem, tudíž příjmy rodiny klesnou. Ano, jde o velmi triviální argumenty, které si však musí každý, kdo odmítá šetření, uvědomit. Není samozřejmě nutné si odpírat každé potěšení, ale mít otevřená zadní vrátka je potřeba úplně vždy.

Jak se poprat s utrácením?

Jak už tomu tak bývá, nejproblematičtější je začít. Jestli máte rozhazovačnou povahu, bude pro vás udržení peněz složité. Zkuste si třeba dát hned po výplatě tisícikorunu do obálky. Na ni už si potom zakážete sáhnout. Díky tomu budete už od začátku nuceni hospodařit s menším rozpočtem. Nebojte se, všechno vám v pohodě vyjde. Naše mysl je zkrátka zvyklá pracovat s tím, co jí dáme. Takže když částku uměle snížíte, rychle tomu přizpůsobíte své návyky. Budete například méně chodit do hospody, kupovat si levnější potraviny nebo snížíte denní spotřebu cigaret. Způsobů je samozřejmě o mnoho více, třeba také lze zkusit ukládání drobných po každém návratu z nákupu do sklenice. Zároveň se snažte vyhýbat elektronickým platbám přes účet a debetní kartu. Jak se totiž říká – „Elektronicky platba nebolí.“ Pokud budete platit fyzickým oběživem, budete nákup o dost více rozvažovat.

Kam ukládat?

Spoření peněz do prasátka se vám příliš nevyplatí. Když totiž započítáme inflaci, vaše vložená tisícikoruna bude za deset let mít hodnotu kolem sedmi set. A tomu je přeci nutno zabránit. Právě z tohoto důvodu existují spořící účty. Díky jejich úroku inflaci minimálně vyrovnáte, v lepším případě si spořením i vyděláte nějakou tu korunu navíc. K tomu všemu se samozřejmě přidává fakt, že budete mít peníze bezpečně uloženy. Není třeba je mít nacpané ve slamníku nebo pořizovat trezor. Do částky 100 tisíc euro jsou totiž vklady v bankách zákonem chráněny, a i kdyby vám je z účtu někdo ukradl, všechno dostanete zpět. Všechno navíc není problém spravovat on-line, doba, kdy jste museli běhat do banky kvůli každému nesmyslu, je už dávno pryč. Kromě několika podpisů při zakládání a rušení celého účtu lze všechno vyřešit elektronickou cestou.

Co je pro mě nejvýhodnější?

Jistě vás zajímá, jaký spořící účet z bohaté nabídky zvolit. Záleží na několika faktorech, z čehož tím nejdůležitějším je dozajista výše úroku. Nezapomeňte si zkontrolovat, jak často bude váš vklad úročen. Mít úrok 2 % je sice hezké, ale pokud se o něj navýší uložené peníze jen jednou ročně, vyjde vaši kapsu výhodněji na první pohled horší nabídka. Třeba zúročení 1 %, ovšem zúročení proběhne každý půl rok. V přepočtu tak lze získat nějaké finance navíc. Dále si také pohlídejte, kdy přesně je možné danou částku vybrat, protože například u stavebního spoření zde existují určitá omezení. Lze tedy mít takto uložené finance na spořícím účtu a už se o ně dále nestarat. Také je však možné z něj investovat do akcií nebo část uložit do termínovaných vkladů. Kdo více věří dluhopisům, není problém si je pořídit též. O této problematice a o všech výhodách i nevýhodách spořících účtů vám už však více řekne tento článek.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here