Magnetická rezonance se používá jako zobrazovací technika k vyobrazení vnitřních orgánů těla. V České republice je přístroj používán od roku 1988 a o jeho zavedení se zasloužila dvojice Paul C. Lauterbur a Peter Mansfield. Za svůj přínos získali v roce 2003 Nobelovu cenu za fyziologii nebo lékařství. Využívá magnetické pole a její předností je velká přesnost zobrazení oproti jiným podobným vyšetřením. Zároveň je mnohem bezpečnější, protože zde nehrozí nebezpečí škodlivého ionizujícího záření, jako například u CT. V tomto článku si přiblížíme, jak se na vyšetření připravit a co nás vlastně čeká.

JAKÝ MŮŽE BÝT DŮVOD VYŠETŘENÍ?

Důvody k vyšetření na magnetické rezonanci mohou být různé. Vyšetření by měl doporučit ošetřující lékař ke zjištění příčin vašich problémů. Nejčastěji se zjišťují příčiny onemocnění centrální nervové soustavy, kardiovaskulárních onemocnění, onemocnění měkkých tkání a pohybového aparátu.

JAKÁ JE PŘÍPRAVA PŘED VYŠETŘENÍM?

Vyšetření na MR většinou nevyžaduje žádnou speciální přípravu. Pouze pokud jdete na vyšetření střev. Správný postup vám v tomto případě vysvětlí váš ošetřující lékař. Rozhodně se nedoporučuje nosit s sebou jakékoliv šperky a cenné věci, pokud to není nezbytně nutné. Na vyšetření se musí sundat. S sebou si nezapomeňte vzít žádanku na vyšetření, kterou vystaví ošetřující lékař. Pokud trpíte nedostatečnou funkcí jater nebo jste gravidní, ihned o tom informujte. V těchto případech se provádí MR jen za určitých podmínek.

JAK PROBÍHÁ VYŠETŘENÍ?

Dostáváme se k samotnému vyšetření. Budete požádáni, abyste nahlásili svou váhu a výšku. Podepisujete souhlas, že nemáte v těle žádné předměty, které by mohly způsobit kontraindikaci. Ženy pak podepisují také souhlas, že nejsou těhotné. Dále budete požádáni o vysvlečení se do spodního prádla a dostanete empír, do kterého je nutné se obléknout. Ženám se doporučuje vzít si buďto podprsenku bez kostic nebo ji před vyšetřením sundat. Některá vyšetření vyžadují indikaci kontrastní látky. V tomto případě vám bude zavedena kanyla do horní končetiny.

Poté budete uloženi na vyšetřovací stůl a zavezeni do přístroje. Pacient je ve většinou vyšetřován v leže na zádech s rukama podél těla. Přístroj vydává hlasité zvuky. Ty mohou být pro někoho velmi nepříjemné. Před vyšetřením můžete požádat o špunty do uší. Je potřeba, aby se pacient v průběhu nehýbal a nemluvil. Do ruky dostanete tlačítko, které můžete použít v případě, že by se vám udělalo zle. Pokud trpíte klaustrofobií, je potřeba o tom lékaře předem informovat. V případě potřeby s vámi může jít na vyšetření doprovod. Samotné vyšetření pak trvá několik desítek minut v závislosti na určitém typu.

PO VYŠETŘENÍ

Po vyšetření budete vyvezeni z přístroje. Doporučuje se mít s sebou případný doprovod, mohou se objevit závratě nebo divné pocity, popřípadě bolest hlavy. Vyšetření však není nic, čeho by se člověk musel bát. Pokud byla zavedena kontrastní látka, vyndá lékař kanylu a budete odvedeni do šatny, kde se můžete obléct. Poté můžete odejít domů. Výsledky bývají většinou do tří až pěti pracovních dnů. Na některých pracovištích je možné získat výsledky ještě ten den.

KDO NEMŮŽE NA VYŠETŘENÍ?

Existují podmínky, při kterých není možné pacienta vyšetřit. Jde především o implantovaný kardiostimulátor nebo jiné magnetické kovové předměty ve vašem těle. Pokud máte jiné implantáty, se kterými je možné magnetickou rezonanci provést, je potřeba mít potvrzení od vašeho ošetřujícího lékaře. Dále není možné provést vyšetření u pacientů trpících silnou klaustrofobií. V některých případech může být problémem i větší tetování ve vyšetřované oblasti. Některé barvy používané na tetování totiž obsahují kovové částečky. Vyšetření by také nemělo probíhat v prvním trimestru těhotenství. Pokud víte jakoukoliv z těchto skutečností, informujte o tom svého lékaře předem.

Vzhledem k tomu, že vyšetření probíhá v tunelu a za účasti hlučných zvuků, může být pro někoho nepříjemnou záležitostí. Nejedná se však o bolestivé vyšetření a rozhodně není důvod se ho bát.