Menopauza, pro kterou se rovněž používá termín klimakterium, je přirozený proces, který probíhá v ženském těle ve věku 40 až 60 let, nejčastěji v rozmezí 45–50 let. Během útlumu funkce vaječníků mizí menstruační cyklus a dochází ke ztrátě plodnosti. Snížená produkce ženských pohlavních hormonů, konkrétně estrogenu a progesteronu, má za následek takzvaný „přechod“, který se u každé ženy projevuje jinak.

V případě menopauzy totiž rozhodně neplatí žádný univerzální popis jejího průběhu, neboť každá žena je jiná a toto období také odlišným způsobem vnímá a prožívá. Co vás však s velkou pravděpodobností čeká a nemine?

Jak se menopauza projevuje?

Začátek menopauzy je ve většině případů poměrně pozvolný. Dochází k prodlužování menstruačního cyklu, přičemž s postupem času vymizí menstruace úplně. Jedním z typických projevů jsou časté návaly horka doprovázené zvýšeným pocením, dále také časté změny nálad, deprese a poruchy spánku. Zvyšuje se riziko vzniku osteoporózy, tedy řídnutí kostí, a u mnoha žen se objevují větší sklony k nadváze. Mnohdy může situaci zkomplikovat také vysoký krevní tlak a zvýšená hladina cholesterolu v krvi. Nejednu ženu začínají také trápit problémy s inkontinencí.

Z kosmetického hlediska mohou být nepříjemné další projevy, zejména zvýšená tvorba vrásek a rychlejší stárnutí pokožky, v níž dochází k úbytku vody.

Lze projevy menopauzy nějak zmírnit?

Přesto si však ženy mohou od potíží, které s menopauzou souvisí, ulevit za pomoci různých produktů a metod. V případě větších zdravotních obtíží provázejících klimakterium lze sáhnout po vhodných lécích. Nicméně běžně se doporučují spíše doplňky stravy, které zmírní nepříjemné návaly horka a další obtíže. Vhodné je vsadit na přírodní preparáty, jako je například Menoxin.

Menopauza navíc v žádném případě neznamená konec aktivního života, jak by se vám vaše okolí mohlo snažit namluvit. Přečtěte si dalších 5 mýtů o menopauze a čelte nepříjemným projevům přechodu s grácií!

1 komentář

  1. Určitě bych nešla do hormonálních preparátů. Ale musím říct, že já velmi rychle našla cestu, po které mi bylo znatelně lépe. Zabral mi GS Merilin. O účincích bylinek jsem slyšela už dávno, tak jsem zvolila takový, který obsahuje i bylinky i vitamíny. Návaly ustoupily, konečně jsem se vyspala a cítila se všeobecně lépe. Důležité je ale také tolik si to nepřipouštět. Je to prostě součást života, tak alespoň důvod začít o sebe trochu pečovat. 🙂

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here