Pokud máte problémy s klouby a pohybovým aparátem vůbec, nejste nijak mimořádný případ. S největší pravděpodobností se ve vašem těle usadila osteoartróza, tedy rozšířené onemocnění kloubů. Tím trpí asi 40 % populace starší 65 let. V poslední době ale lékaři zaznamenávají osteoartrózu mnohem dříve – již kolem 30. roku. Toto onemocnění kloubů postihuje nejprve chrupavku, která ztrácí svou celistvost a postupně jí ubývá. V kosti pod chrupavkou může dojít až k mikroskopickým zlomeninám.

Kloubní chrupavka musí denně odolávat mohutnému tlakovému zatížení. Pro zdravou chrupavku není tato zátěž problémem, u predisponované chrupavky však způsobuje zdravotní potíže.

Hlavní a první příčinou osteoartrózy je stárnutí. Přibývající léta ubírají chrupavce na pružnosti a odolnosti. V neposlední řadě jsou na vině různé úrazy vzniklé buď na základě profesionální činnosti, nebo v důsledku závodní sportovní činnosti. A výrazný vliv na onemocnění kloubů má samozřejmě i obezita. První obtíží, která přivede nemocného k lékaři, je bolest kloubu, která je spojená s úbytkem kloubní chrupavky. Typická je bolest kloubu po delším klidu, tedy velmi často například při sledování televize. Bolest může být tak nepříjemná, že člověka donutí vstát a raději se projít. Klouby mohou ale bolet naopak i při delším stání.

A jak proti osteoartróze bojovat? Jak zpomalit úbytek kloubní chrupavky, eliminovat otoky a zklidnit klouby a jejich okolí? Způsobů a prostředků je několik. Jako velmi účinný je takzvaný aescin, který je hlavní účinnou látkou extraktu koňského kaštanu, tedy jírovce maďal. A ten se běžně vyskytuje v naší přírodě. Aescin má silný protizánětlivý a antiedematický účinek a široce se tak uplatňuje při poranění měkkých tkání pohybového aparátu. Utěsňuje totiž póry v kapilárách, které vznikají při zánětech. Zároveň působí pozitivně na správné prokrvení tkání, jako jsou šlachy, svaly a vazy. Je používán při zánětech šlach, užívá se k léčbě otoků – které účinně potlačuje – a především poúrazových a pooperačních fázích.

Dobrého účinku dosahuje u bolestivých syndromů páteře, s nimiž jsou spojeny nepříjemná napětí v šíji, ischias a bolestivé ústřely. „Aescin při osteoartróze, zánětech šlach či vazů a při léčení poúrazových stavů často používáme a máme s ním více než dobré zkušenosti,“ říká ortoped MUDr. Jiří Beznoska. Aescin je pak nejúčinnější ve spojení s klinicky testovanou látkou glukosamin sulfátem – tedy látkou, která zpomaluje úbytek kloubní chrupavky.

Je to právě glukosamin sulfát, který je doporučovaný Evropskou ligou proti revmatismu a obsahuje ho řada léků a i doplňků stravy. Glukosamin sulfát je obsažen ve volně dostupných doplňcích stravy, jako je například GS Condro® Diamant.  Ten je skvělou výživou pro klouby a jeho okolí. Je ideální nejen pro správné zásobení kloubního pouzdra, ale i vazů a šlach. Kromě extra silné dávky glukosamin sulfátu v denní dávce v množství 1600 miligramů, obsahuje přípravek i vitamín C pro tvorbu pevné kolagenní sítě kloubních chrupavek a menisků a aescin pro správné krevní zásobení kloubních pouzder, která vyživují celý kloub.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here