Jak naložit se samotou

Zvládnout samotu nemusí být zrovna jednoduché. Samota je opravdu velká životní škola a je důležité, jak s ní naložíme. I když jsme docela společenští a máme rádi své blízké a přátele, máme samotu rádi. Někdy jí ale naopak trpíme. Je důležité poznat okamžik, kdy už se moc uzavíráme do sebe. Je mnoho lidí, kteří i samotu často vyhledávají a dokáží si ji vychutnat. Mnohým z nás stačí pocit, že jsou tam někde lidé, na kterých nám záleží, a kterým také záleží i na nás.

Ať už patříte k těm, co samotu vyhledávají, nebo k těm, kteří trpí, pokud nemají své blízké kolem sebe, hodí se pár užitečných rad. Někdy stačí být alespoň mezi lidmi v anonymním městě, s pocitem lidí na blízku. Někteří lidé, co opravdu nikoho nemají, jsou často smutní a nedokážou unést tíhu této samoty.

Utíkáme sami před sebou

Všichni máme své příběhy a životní zkušenosti. Často časem přicházíme o iluze. Jsou lidé, kteří žijí ve vztahu s někým, koho už dlouho nemilují, jen aby nebyli sami. Mnoho lidí používá své telefony pro spojení s okolím. Někdo zase raději bloumá po městě, propadá impulzivním nákupům, jen aby se nevrátil do prázdného bytu. Jsou ale lidé, kteří si umí naplnit život, cestují po světě, chodí za kulturou, v očích ostatních je obdivuhodný, ale nikdo už nepozná, že je s tím vším vlastně sám, a uniká sám před sebou. Jsou i lidé, kteří se samotou naprosto splynuli a od jiných se izolují. Kam patříte vy?

Žádné srovnávání

Každý jsme jiný. Co je dobré pro jiné, nemusí být dobré pro vás. Samota je prospěšná, ale i destruktivní? Někdo díky ní neví, kudy kam. Jsou lidé zoufalí a bezmocní, kteří se stahují do naprosté izolace. Když v okolí slyšíte, jak moc je samota cenná a lze ji využít ve svůj prospěch, můžete se chtít s tímto názorem ztotožnit, i když vám to vlastně nevyhovuje. Někteří lidé se neumí sami uvolnit a cítí se méněcenní. Každý nemá v sobě vnitřní sílu a dovednost žít v naprosté pohodě a naplnění. Není také vždy jednoduché vidět svůj smysl života, pokud vám někdo milovaný či blízký odejde ze života.

Je tedy nutné přestat se srovnávat s jinými. Každý vnímá svou samotu zcela jinak, všechno má svůj čas, a každý se vyrovnává jinak s karamboly a ranami. Aby jste mohli jít dál, chce to hodně síly. Jestliže se těžké chvíle a myšlenky stále zhoršují, je dobré hledat lidí kolem sebe, nebo i pomoc odborníka. Samota vás nemá ničit, ale učí vás vážit si sebe sama. Je třeba se naučit se žít sami se sebou, než můžeme žít s jinými. Je třeba nelpět na nikom ani na něčem a při tom nebýt sobecký. A to je někdy zatraceně těžké.

Samota je velká životní škola

Samota je opravdu velká životní škola, která nám dává zkušenosti a dovednosti pro dosažení našeho osobního úspěchu. Učí nás spolehnout se na sebe a porozumět sami sobě. Je třeba nepěstovat citově závislé vztahy. To ale neznamená, že nemáte mít partnera nebo nemáte mít nikoho rádi. Naprostá závislost je ale omezující. Je třeba milovat sebe jako ty jiné milované. Přijít na to, jak život žít, nemusí být snadné. Samota má být vždy čas dočasný, bez negativních myšlenek, spolu v harmonii. Ptejte se sebe, co vám vyhovuje.a

Co k životu potřebujeme

Tohle je různé. Někdo bez jistých věcí neumí fungovat, jinému ani nepřijde, že by něco takového mohl postrádat. Někdo třeba potřebuje doteky. Pokud jste sami, jděte na masáž, kosmetiku, manikúru, pedikúru, do kadeřnictví nebo si pořiďte domácí mazlíčky. Doteky určitě mají zázračnou moc a naprosto zásadně uzdravují.

Někdo potřebuje dodat více endorfinu. Je třeba zařadit tedy fyzickou aktivitu a pohyb. Choďte plavat, cvičit, tančit nebo na procházky. Vždy potkáte někoho, s kým prohodíte pár slov. Můžete si také zapnout video a hýbat se doma. Bez aktivity ale endorfiny nepřijdou.

Je třeba si také vytvořit své příjemné rituály jako jsou svíčky v koupelně při koupeli. Šálek skvělého čaje nebo kávy, chvíle s dobrou knihou nebo třeba dobrovolnictví. Všude je spousta lidí, co potřebují pomoci. Sami být nemusíte, pokud vám to nevyhovuje. Při pomoci druhému, přijde dobrý pocit.

Pokud jste opravdu sami a samota vás tíží, je třeba se naučit chodit třeba sami do kina, divadla nebo na výstavu. Není ani nic neobvyklého jít do restaurace nebo kavárny. Vezměte si svůj oblíbený časopis a vychutnejte si klid. Lze se naučit pomalu krok po kroku dělat věci, které máte rádi i sami. A kdo ví, třeba tam někoho potkáte.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here