Nebezpečí jménem Ibuprofen, Ibalgin nebo Brufen

Dlouhodobé užívání přípravků, jakými je Ibuprofen, u nás Brufen či Ibalgin a podobně, podle některých vyjádření údajně snižuje riziko vzniku Alzheimerovy choroby. Mimo jiné je to i výsledkem rozsáhlé studie amerických vědců.

Takovýto průzkum lékařských dat u 250 000 seniorů prokázal, že užívající Ibuprofen po dobu více než 5 let, se víc než o 40 % snížila pravděpodobnost rozvinutí Alzheimerovy choroby spojené s demencí. U nás je výskyt asi u 50 – 70 00 lidí a postihuje starší populaci. Nemoc je neléčitelná.

Nebezpečí růžových pilulek

Ibuprofen má ale prokazatelný negativní vliv na vznik dalších mnoha nežádoucích účinků. Poškození tenkého střeva, krvácení do zažívacího traktu, vzniklé žaludeční vředy a mnoho dalších. Světová zdravotnická organizace, tedy WHO eviduje za 16 let víc než 17 600 hlášení nežádoucích účinků právě po požití Ibuprofenu.

U nás je jich ročně oznámeno asi 30. Nejčastěji jde o bolesti břicha, alergické reakce a také kožní projevy. Z 20. lidí přivezených na jednotku intenzivní péče, z důvodů, že zvrací krev, má 18 potíže vzniklé z požitých léků. Odborníci ale stále nevidí důvod, proč si nevzít na bolest prášek. Upozorňují ale na výše dávek a jejich neužívání raději na lačný žaludek. Většina lidí analgetika užívá plně zbytečně. Odborníci varují před preventivním polykáním léku, více ublíží, než pomůže.ibu

Lidé se srdečně cévními chorobami se musí vyvarovat kombinace látek Ibuprofen a kyseliny acetylsalicylové, neboť se vystavují zvýšenému riziku infarktu a mrtvice. A to až 9 x. Indická studie uvádí, že Ibuprofen zvyšuje riziko městnaného selhání srdce i krevních sraženin u osob s artritidou a akutním zánětem kloubů, které současně užívají Aspirin a léky obsahující kyselinu acetylsalicylovou, jako Acylpyrin a Anopyrin.

Ibuprofen a jiné inhibitory cyklooxygenázy-2 vedou často k vyššímu krevnímu tlaku, zvýšenému riziku srdečního infarktu a také mrtvice. Studie s Dillí se opírá o výzkum 18 000 pacientů s osteoartritidou, kterým byl podáván Ibuprofen a Aspirin zvlášť nebo právě zároveň.

Dlouhodobé užívání Ibuprofenu

Za dlouhodobé užívání se pokládá již týden pravidelné konzumace růžových pilulek. Doporučená denní dávka je do 1 200 mg a pokud překračujete tuto doporučenou denní dávku, nebo dokonce tento prášek konzumujete denně několik měsíců, mohou vám přivodit velmi nepříjemné zdravotní komplikace, zvláště pak v oblasti vašeho zažívacího traktu.

Vysoké dávky Ibuprofenu způsobují žaludeční vředy, poškozují žaludeční sliznici a naše střeva. Dochází k narušením střevní mikroflóry a nebezpečí vzniku velmi závažné nemoci s názvem Crohnova choroba střev. Kromě toho také hrozí až několikanásobně vyšší riziko infarktu a mrtvice, trvalé poškození slinivky a ledvin.ibu1-png

Naprosto nevhodná je konzumace tohoto typu léku jako prevence. Při kocovině dochází vlivem chemických reakcí spolu se zbytkovým alkoholem k velmi silnému podráždění naší žaludeční i střevní sliznice a absolutně se tedy nedoporučuje. Vyskytují se také často dlouhodobé průjmy a poruchy příjmu potravy.

Alternativy růžového prášku

Netrpíte-li chronickou bolestí, Ibalgin či Brufen nahraďte Paralenem nebo Anopyrinem, dětem spíše svědčí Panadol. Léky na bolest vždy zkuste střídat a neberte stále stejný.

Vyzkoušet lze také přírodní léčbu jako čaje, obklady a pravidelný spánek. Při bolesti hlavy dodržujte pitný režim, nejprve se vždy řádně napijte, a pomáhá také odpočinek. Při menstruačních bolestech se doporučuje odvar z majoránky, máty nebo meduňky. Prášek je nejkrajnější řešení, obzvláště ten růžový.

Pokud však trpíte například velmi častými bolestmi kloubů, situace je značně znevýhodněná. Zde je bohužel léčba podobnými analgetiky na místě. Je ale dobré se poradit s lékařem o dalších možných alternativních způsobech léčby

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here