Neplodných párů bohužel přibývá. Na vině bývá odsouvání těhotenství do stále pozdějšího věku a s tím související nedostatečná kvalita jak vajíček, tak spermií. Asistovaná reprodukce se tak stává vyhledávanou stále vetším počtem párů.

Toužíte po miminku a ono stále nepřichází? Pak se zřejmě velmi trápíte. A i tento stres může být jednou z příčin, proč se nedaří počít přirozenou cestou. Stejně na tom byla jedna má kamarádka. S manželem se o miminko pokoušeli asi pět let. I několik metod asistované reprodukce vyzkoušeli. Bez výsledku. Proto se spolu s manželem rozhodli pro adopci. Adoptovali si jedno miminko a po roce další. Poté má kamarádka otěhotněla. A za 9 měsíců přivedla na svět dvojčátka. Maminka je z ní dnes čtyřnásobná. A to se léčila s infertilitou. Dnes má více dětí, než její ostatní kamarádky dohromady. 

Touha po miminku bývá silná

Příběhy, které ženy dohánějí ke specialistům na asistovanou reprodukci, jsou různé. Stojí za nimi však jedno: touha po miminku. Ta se někdy naplní, jindy nikoliv. Cesta za vlastním dítětem někdy může být dlouhá a nepříjemná. Všechny ženy, které si jí prošly, se však shodnou v tom, že miminko za ty bolístky a nepříjemné stavy stojí. V každém případě ale začněte nenásilně. Pokud se vám rok nedaří otěhotnět přirozenou cestou, objednejte se na zevrubné gynekologické vyšetření. A na schůzku vezměte i svého partnera. Problém totiž může být i v něm.

Stanovení diagnózy

Přesné stanovení diagnózy, tedy příčiny, proč se vám nedaří počít, je totiž klíčové. A také na něm lze stavět. Je-li problém gynekologický, možná vám k miminku pomůže váš gynekolog. Pokud ne, nasměruje vás k dalším specialistům či přímo na kliniku asistované reprodukce. Je pravděpodobné, že tam si kolečko nepříjemných vyšetření zopakujete. Obecně platí, že léčba neplodnosti je na specializovaných pracovištích komplexnější. A s větší šancí na úspěch. Pokud však i tato léčba zůstane bez odezvy, bude vám z zřejmě nabídnuta některá z metod asistované reprodukce.

Děti ze zkumavky

Pod pojmem umělé oplodnění rozumíme lékařskou pomoc partnerskému páru, který se dlouhodobě pokouší o početí dítěte, ale přirozenou cestou se to nedaří. Metod, jak toho dosáhnout, je ovšem několik. Nejméně invazivní je metoda IUI, při které jsou spermie přímo zavedeny do děložní dutiny. Mimotělním oplozením je metoda IVF (in vitro fertilizace), k níž dochází mimo tělo ženy v laboratoři (odtud také název „děti ze zkumavky“) a neobejde se bez doprovodné hormonální léčby. Spermie je však možné vpravit přímo do vajíčka. Pak se jedná o nejčastěji používanou mikromanipulační metodu ICSI. O tom, která metoda pro vás bude nejlepší, samozřejmě rozhoduje specialista.

Oplodnění semenem partnera

K samotnému oplodnění se užívá buď semene ženina partnera, nebo semene dárce. V prvním případě se většinou jedná o páry, které nemohou mít normální pohlavní styk, ať již v důsledků poranění či určitých deformit. V některých případech lze této metody užít i tehdy, obsahuje-li manželova semenná tekutina příliš malý počet spermií nebo malý objem ejakulátu. Nebo když určité faktory v ženině děloze (protilátky) vytvářejí pro manželovy spermie výrazně nepříznivé prostředí. Tato metoda můžete také pomoci řešit ty případy, v nichž bylo manželovo sperma uloženo před tím, než byl nucen podstoupit určitou léčbu (například chemoterapii), v jejímž důsledku je neplodný.

Oplodnění semenem anonymního dárce

Druhý způsob užívá k oplodnění sperma od anonymního dárce. Je vhodný pro ty páry, v nichž je muž zcela infertilní (neplodný), má genetickou vadu nebo může být přenašečem určité geneticky přenosné choroby.

Darovaná vajíčka (oocyty)

V případě, kdy pohlavní buňky ženy – vajíčka (oocyty) nejsou funkční, lze k oplodnění využít vajíček od anonymní dárkyně. Dárkyní oocytů se může stát zdravá žena v rozmezí 18 až 32 let, která se přihlásí do dárcovského programu a projde řadou předepsaných vyšetření. Darování je ošetřeno českou legislativou, je bezplatné, dárkyni náleží pouze úhrada vynaložených výdajů.

Zdroj informací: Klinika FertiCare Prague – https://www.ferticareprague.eu/cz/, klinika FertiCare Karlsbad – https://www.ivf-kv.cz/

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here