Oslavy posledního dne v loňském roce máme (doufejme, že úspěšně) za sebou a dnes jsme – někteří možná s pořádnou kocovinou – přivítali nový rok. Určitě jste si i vy včerejší večer báječně užili a s úderem půlnoci možná mezi přípitkem a polibky vyslovili i nějaká předsevzetí. Nový rok je typický nejen pro splnitelná či nesplnitelná předsevzetí, která dáváme sami sobě, ale jen někteří jim skutečně dostojíme, ale i pro určité tradice a zvyky, které se v tento den dodržují již po staletí. Co kdybychom se na ně teď společně podívali?

Co se sluší a patří na Nový rok?

Nový rok spousta z nás vnímá jako nový začátek, novou životní kapitolu a novou příležitost udělat věci jinak. Ještě než se vrhnete do plnění slibů, které jste včera – možná silně podpořeni alkoholem v krvi – dali sami sobě, udělejte si pár minutek čas na přečtení dnešního článku. Budete možná překvapeni, v co všechno se na nový rok věří, co by se dělat nemělo a co naopak mělo. Tak hurá na to!

Praní prádla až další den

Možná jste si včera na večírku omylem polila šaty šampaňským, možná se vám stala nějaká horší nehoda – blíže to rozmazávat nebudu – tak či onak, pokud máte nutkání zapnout pračku, nedělejte to. Od pradávna se totiž věří tomu, že pokud hospodyňka na nový rok pere a věší prádlo, bude jí po celý následující rok doprovázet neštěstí. A mít smůlu na patách nikdo nechce.

Žádná drůbež k obědu

Máte v lednici upečené kuře a dostali jste na něho chuť? V tom případě ho tam nechte až do následujícího dne, protože na nový rok se drůbež ani jiní opeřenci zkrátka pozřít nesmí. Ptáte se, jaké hrůzy by vás v takovém případě čekaly? Věří se totiž tomu, že by vám štěstí uletělo z domu. A kdo by se chtěl dobrovolně vzdát štěstí, hm?

Nový rok v pondělí

Letošní rok připadá Nový rok na pondělí, což je podle pověr příslibem následujícího: krutá zima, vlhké jaro, povodně a boj s nemocemi.

Čočka pro peníze

Na nový rok byste si měli udělat k obědu čočkovou polévku, protože čočka podle tradic věští do následujícího roku peníze. A kdo z nás by je nechtěl, že? A pokud tomu můžeme dopomoci jen tím, že si k obědu pochutnáme na čočce – a pomineme skutečnost, že je extrémně nadýmavá, brrr – tak to zvládneme, no ne?

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here