Tradiční nápoj, který může mít povzbuzující, uklidňující i zdraví prospěšné účinky… To je čaj, který navíc může nabývat tisíců různých podob. Záleží jen na tom, po jakém druhu zrovna sáhnete. Pojďte se s námi tedy vydat na malou exkurzi. Ponechme nyní stranou klasické bylinkové a ovocné čaje a ponořme se raději do světa pravých čajových lístků…

Zelený čaj

Zelený čaj je bohatý na antioxidanty, proto byste jej měla zařadit do svého pitného režimu. Představuje samozřejmě výbornou alternativu ke kávě, neboť kvalitní zelený čaj vás rovněž skvěle povzbudí.tea-garden-1557697_1920

Pití zeleného čaje má své opodstatnění také při hubnutí, neboť pomáhá nastartovat metabolismus. A zanedbatelné nejsou ani jeho detoxikační účinky.

Pokud jste zelenému čaji dosud nepřišla na chuť, zkuste to oklikou a začněte různými kombinacemi, například směsí bílého a zeleného čaje, nebo ochuceným zeleným čajem.

Černý čaj

Klasika v podobě sitea-1309010_1920lného černého čaje se nikdy neomrzí! I zde však můžete experimentovat s různými druhy, proto by rozhodně byla škoda zůstat u obyčejného pytlíkového čaje. Je oblíben nejen pro své povzbuzující účinky, ale i mírně trpkou chuť. A opomenout nelze ani přítomnost řady vitamínů a minerálů.

Tradice pití černého čaje je zejména v západní Evropě velmi silně zakořeněná, ovšem vy jej rozhodně nemusíte pít s mlékem jako Angličané… Ovšem proč to aspoň jednou nevyzkoušet?

Oolong čaj

Na půl cesty mezi zeleným a černým čajem stojí oolong čaj, u nějž je proces fermentace v polovině zastaven. V oolong čaji se snoubí jen to nejlepší z černého i zeleného čaje, přičemž jeho chuť není tak trpká. Za zmínku stojí jeho příznivé účinky na imunitní a trávicí systém.

Bílý čaj

Poměrně opomíjený je dosud bílý čaj, který je však skutečným skvostem. Vyniká jemnou chutí, neboť se získává z mladých čajových pupenů. Působí proti stresu a také napomáhá snižovat vysoký krevní tlak.

Červený čaj

Že jste o červeném čaji ještě neslyšela? V podstatě se jedná jen o jiné označení pro Pu-erh čaj, který je znám svými pozitivními účinky na lidský tea-1284366_1920organismus.

V současné době si získává mimořádnou oblibu zejména díky svému vlivu na metabolismus a hubnutí. Pu-erh však není pro každého, neboť se vyznačuje velmi specifickou, zemitou chutí, ale zkuste mu dát šanci…

Rooibos

Rooibos, který pochází u jižní Afriky, sice není čajem v pravém slova smyslu, ale u nás si už získal velkou oblibu. Neobsahuje totiž kofein, takže jej lze popíjet bez omezení. Vyznačuje se nasládlou chutí a významný je svými příznivými účinky na lidský organismus, zejména díky vysokému obsahu antioxidantů. Čaji rooibos je velmi podobný čaj honeybush, který je, jak už jeho název napovídá, oblíben díky své medové vůni.

Sáčkový versus sypaný čajtea-1132529_1920

A řešíte-li dilema, zda sáčkový, nebo sypaný čaj, pak není o čem přemýšlet. Levný sáčkový čaj má se skutečným čajem jen málo společného, ovšem i v rámci sortimentu pytlíkových čajů je z čeho vybírat. Ale jestliže chcete poznat opravdovou chuť čaje, potom dejte přednost sypanému čaji.

Rovněž mějte na paměti, že černý a zelený čaj s obsahem teinu nelze započítat do pitného režimu, proto by se o to měl ještě váš příjem tekutin zvýšit.

Čajový rituál

Nebojte se, zde vástea-with-lemon-783352_1920 nebudeme nabádat k žádnému zdlouhavému čajovému obřadu po japonském stylu. Máme na mysli spíše to, že je rozhodně na místě si pití čaje maximálně zpříjemnit. Pořiďte si na čaj krásný hrnek nebo dokonce designovou čajovou soupravu. A nezapomeňte ani na další praktické pomocníky, například sítko na čaj, dózu na med apod. To vše je k dostání v nápaditých provedeních, tvarech i barvách, které si musíte zamilovat!

Teď už nezbývá než se s šálkem lahodného čaje posadit do křesla a zachumlat se do deky!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here