Ráno se vzbudíte a vstanete z postele. Nejdřív vás může překvapit lehké píchání v patě, později už to bolí tak moc, že ani nedošlápnete. V další fází už vás v patě píchá po celý den. S bolestí se tedy dokulháte k lékaři, který stanoví diagnózu – patní ostruha.

Co je příčinou patní ostruhy?

  • Mezi nejčastější příčinu patří zajisté nevhodná obuv. Botičky se slabou podrážkou jsou zrovna v módě a jsou hezké, ale pro naše nohy nejsou úplně to pravé. Pokud k tomu přidáme ještě časté nošení a celodenní běhání po městě, problém na sebe nenechá dlouho čekat.
  • Opakovaná jednostranná zátěž naše nohy také příliš nepotěší. Mezi takovou zátěž se řadí i dlouhodobé stání, pokud tedy v práci stát musíte, je dobré nosit alespoň kvalitní obuv. V poslední době se také roztrhl pytel s internetovými cvičícími videi. Cvičit je samozřejmě prospěšné, ale i doma na koberci bychom měli mít pevnou obuv.
  • Mezi další rizikové faktory patří různé úrazy nebo deformity chodidel.

Co to tedy vlastně patní ostruha je?

Patní ostruha je vlastně zánět, který se vytvoří při přetížení měkkých tkání. Tělo se snaží se zánětem bojovat a postupně ho mění na kostěný výběžek. Diagnostiku lékař provede rentgenovým vyšetřením.

Léčení patní ostruhy

Léčba může probíhat rázovou vlnou, laserem, ozařováním nebo kortikoidovými obstřiky. Hned poprvé se nám většinou neuleví, proto je nutné absolvovat více sezení. Od bolesti nám mohou pomoci vložky do bot nebo podpatěnky, které se vyrábí z různých materiálů.

Někteří postižení se vrhají také do oblasti homeopatik. Některé prostředky se dají volně koupit v lékárně, jiné nám musí připravit homeopatik.

Babské rady

Jako na vše, tak i na patní ostruhu existují různé babské rady. Pomoci mohou masti z konopí nebo z arniky horské, která má protizánětlivé účinky. Někomu možné pomůže položit na patu prkénko a poklepávat paličkou na maso. Jiní si zase dělají na noc zábaly ze slaniny či z česneku smíchaného s tvarohem.

Léčbu bychom však neměli podceňovat, protože může dojít k nevratnému postižení nohy.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here