Outdoorové oblečení je čím dál oblíbenější a také čím dál složitější. Přibývá značek, materiálů i speciálních střihů. Pro ty, kdo si ho nevybírají každý den, proto může být složité najít to, co opravdu hledá nebo potřebuje.

Možnosti, které nabízí moderní oblečení, jsou velice rozmanité a často už přesahují ještě nedávno používané principy oblékání. Oblečení se úzce specializuje a i do outdoorového světa, kde proniká módnost a elegance. Má-li oblečení přispívat k pohodě i v nepohodě, musí splňovat několik téměř protichůdných požadavků, což by měly zajistit jednotlivé vrstvy, které v průběhu cesty podle potřeby přidáváme nebo ubíráme. Moderní materiály dnes ale zavedený princip slupek pozměnily a často spojují vlastnosti několika vrstev do jedné.

Správné outdoorové oblečení, ať jsou to kalhoty, trika či mikiny, by měly odsávat pot, který vaše tělo vyprodukuje při náročném pohybu, ochránit vás před nepřízní počasí a ještě byste se v něm měli cítit pohodlně. Z velké části je to záležitost střihu, ale výrazný vliv má také použitý materiál. A právě materiálů je dnes tolik, že se v nich pomalu nevyzná ani školený prodavač.

Důležitá je například ochrana před UV zářením. Na výletech se často dostanete do vyšších míst, kde je riziko popálením od slunečních paprsků mnohem vyšší než v nížině. Vlastnosti tkaných a pletených materiálů, které mají chránit před UV zářením, závisí na třech faktorech: transmisi (odvádění), absorpci (pohlcování) a reflexi (odrážení) UV záření. Tyto vlastnosti jsou dané víc faktory – typem vlákna, barvou, provedením i konstrukcí. Pokud vás trápí UV záření, je vhodné oblečení s takzvanou UPF specifikací.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here