Podzim je měsícem sklizně. Není nic lepšího, než sklízet plody vlastní práce. Než se z plodů budete moci radovat je na zahradě ještě dost a dost práce.

Rady ke sklizni

Jádrové ovoce netrhejte příliš brzy. Nečekejte však zase moc dlouho, aby vám ovoce nepopadalo. Pro uskladnění kořenové zeleniny si zase připravte bedýnky a pro brambory máte jistě připravený chladnější sklep.

fruits-850491_960_720

Práce na zahradě na podzim

Odkvetlé letničky stříhejte v nadzemní části. Kořínky ponechte v půdě, kde je zpracují mikroorganismy na a stanou se tak hnojivem pro další rostliny na jaro. Pokud jsou rostlinky napadeny škůdci, pak je nedávejte na kompost, ale vyhoďte je do bioodpadu. Škůdci by se mohly opět dostat na nové rostliny přes kompost a tak by se choroba dál šířila.

Nesmíte zapomenout ani na trvalky. Uvadlé části rostlin odstraňte a odkvetlé druhy seřízněte těsně u země. Měsíc říjen je ideální dobou pro výsadbu nových trvalek na vašem záhoně. Proto si dobře promyslete, jaké rostlinky chcete příští rok na své zahradě mít, nakupte je a zasaďte do zahrady.

planting-783342_960_720

Během celého podzimu je ideální doba na realizaci nové zahrady, přestavby, výsadbu nových záhonů a další podobné práce.

Nezapomeňte pravidelně shrabávat spadané listí, které můžete pod stromem ponechat a bude tak v zimě sloužit jako přikrývka a mikroorganismy je rozloží jako cenný humus. Výjimkou jsou však listy ořešáků nebo platanu, jejich listy se za jednu zimu nerozloží.

maple-leaf-567986_960_720

Nezapomeňte také na vydatnou zálivku stálezelených rostlin. Až půda zamrzne, rostliny nebudou moci přijímat vodu a uschnou. Proto je důležité je před zimou vydatně prolít.

Keře v barvách podzimu

Keře jsou nádherné a zkrášlují zahradu od jara do zimy. Právě v tomto období se zbarvují keře jako vilín japonský, který se zbarvuje do žluté barvy, brslen křídlatý, jehož listy jsou karmínově červené, svída bílá, která má krásně sytě žluté až červené listy nebo bříza, která má zlatožluté listy.

bellingrath-gardens-1612730_960_720

Péče o trávník na podzim

V chladné podzimní počasí moc často se sekačkou nevyjedete. Když už ano, posekáte nejenom trávník, ale také spadané listí, které pak podrcené spolu s trávníkovou hmotou přidáte na kompost. Trávník byste měli hrabat pravidelně alespoň dvakrát za týden, jelikož v tomto pochmurném počasí by mohl trávník začít pod spadeným listím zahnívat.

lawnmower-384589_960_720

Pokud chcete nový vysadit nový trávník nebo loučku, pak je správný čas na jejich výsadbu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here