Prokrastinace je problém současné doby, se kterým se potýká stále více lidí. Nejsmutnější na tom je, že většina z nich možná ani neví, že prokrastinací trpí. Často sami o sobě totiž tvrdí, že jsou líní nebo mají slabou vůli. A víte vůbec, co to ta prokrastinace je a jestli náhodou nesužuje i váš život?

Co je prokrastinace?

Hned ze začátku určitě nebude na škodu vysvětlit tento pojem, který třeba ani neznáte, nebo jste o něm jen slyšeli, ale o bližší význam jste se nezajímali. Prokrastinace je chronická tendence odkládat povinnosti, které musíte udělat, na jindy. Kupříkladu třeba víte, že musíte jít umýt nádobí, ale místo toho vezmete do ruky telefon a podíváte se, co je nového na sociálních sítích. Nebo se musíte učit na zkoušku, ale místo toho si pustíte televizi. A přesně takhle se prokrastinace projevuje.

Jak nad ní vyzrát?

Možná jste si o sobě až do dnešního dne mysleli, že jste jenom líní. A teď vidíte, že třeba máte problém s prokrastinací. Na jednu stranu je to fajn, alespoň o sobě nemusíte mluvit jako o lenoších. Na druhou stranu pokud prokrastinaci neporazíte, budete žít ve stresu, že to či ono nestíháte, nebo se špatným svědomím, že děláte něco jiného, než byste dělat měli.

  • Začněte tím nejhorším

    Jedním ze způsobů, jak se dá prokrastinace porazit, je rozplánování úkolů tak, že vždycky začnete tím nejhorším. Hned na začátek si proto dejte to, do čeho se vám chce úplně nejméně. Pak můžou přijít ty středně nepříjemné úkoly a na závěr si nechte to nejjednodušší.

  • Žádné rozptylování

    Ještě než se pustíte do kterékoli úkolu, zvláště pak do toho, od kterého by hrozilo, že utečete, vyvarujte se jakéhokoli rozptýlení. Nemějte puštěnou televizi ani rádio, telefon raději odložte někam, ať jej nemáte na dosah ruky, na počítači neotevírejte stránky, které nejsou nezbytně nutné pro práci, kterou zrovna děláte.

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here