Raw Food
Raw Food

Raw food strava, mluví se o ní velmi často. Články na internetu nás lákají k vyzkoušení raw diety, raw stravování a snaží se nás přesvědčit o tom, že když si v troubě upečete kuře na 180 stupňů Celsia, tak pravděpodobně jíte pouze jídlo bez jakékoliv výživové hodnoty. Pojďme se ale společně podívat na to, co fenomén raw stravování vlastně je a zda je skutečně tak zdravá, jak se nás všichni snaží přesvědčit.

Co je raw food?

Raw znamená živá či syrová, jedná se tedy o tepelně neupravené potraviny. Hlavními složkami jsou především vegetariánské potraviny, jako jsou luštěniny, semínka, obiloviny, ovoce a zelenina. Raw pokrm by měl ve všech potřebných surovinách zachovat všechny důležité výživové hodnoty a živiny. Vracíme se zde k našim dávným předkům, kteří konzumovali potraviny v co nejpřirozenější formě tak, aby se do našeho těla dostalo maximum vitamínů, minerálních látek a enzymů. Pokrm by neměl být zahříván na vyšší teplotu než 45 stupňů. 

Hlavní výhody raw stravy

Hlavní výhodou je především maximální množství energie. Budete se cítit šťastní, zdraví, plní energie do života. Poté nás také potěší redukce váhy, zlepšení pleti, psychiky, detoxikace organismu, může pomoci zmírnit závažná onemocnění. Největší výhodou této stravy je, že se dá oběd připravit během několika málo minut, nemusíte se hodiny trápit u plotny. Ocení ji tedy lidi, které vaření buď nebaví, nebo to neumí. Jídlo se připravuje za pomoci sušeni, odšťavňování, mixováni a klíčení.  

Nevýhody raw stravy

Syrová strava není vhodná pro dlouhodobé stravování. Je lepší ji zařadit do jídelníčku jako obohacení či zpestření. Největší problém je ve stravitelnosti. Tím, že se všechny potraviny do těla dostávají v syrovém stavu, může se stát, že tělo bude mít problém se vstřebáváním některých živin a hrozí nedostatek vitamínu B12, vápníku, omega 3 mastných kyselin a vitaminů, které jsou rozpustné v tucích (A, E, D, K). 

Závěrem

Raw food strava je zdravý prospěšná, ale měli bychom se řídit selským rozumem, vše jíst s mírou a myslet na to, že nic se nemá přehánět. Klidně si dopřejte raw stravu, ale bez výčitek si dejte také pečené kuře. Zkuste nepodlehnout syndromu zdravého životního stylu, který se na nás valí ze všech stran. Nezapomeňte, že z jídla musíte mít také radost a požitek.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here