Chystáte se na studium vysoké školy a poté, co jste zjistili, v jakém stavu jsou dnešní koleje, rozhodli jste se pro pronájem bytu v Olomouci? Z článku zjistíte, za jakých podmínek pro Vás bude tato varianta výhodná a jak při hledání bytu za rozumnou cenu postupovat. Dozvíte se také, jak je v Olomouci hodnocena úroveň života, kolik zaplatíte za nájem, dopravu po městě i jídlo.

Pronájem bytu je v případě studentů jednou ze dvou možností

Vlastní bydlení se v uplynulých měsících stalo nevídaným luxusem, na který ani mnozí pracující nedosáhnou. Na vině je zpřísnění hypoték a mnohdy i nabídka, která neuspokojuje poptávku. Konkrétně studenti, kteří se do daného města stěhují jen na přechodnou dobu studia, mají jen dvě možnosti.

Ubytování na koleji

V Olomouci vychází ubytování na koleji měsíčně na 2 500 – 4 000 Kč. Je nutné počítat s tím, že ne každý pokoj má vlastní sociální zařízení a kuchyň. Pokoj budete navíc s největší pravděpodobností sdílet ještě s další osobou.

Sdílený pronájem bytu

Průměrná výše nájemného se v Olomouci pohybuje kolem 12 460 Kč. Na konečnou výši má vliv lokalita, velikost, vybavenost i stav daného bytu. V případě, že najdete byt s více pokoji, nájemné pro jednu osobu vyjde stejně jako kolej, akorát že v tomto případě budete mít k dispozici vlastní pokoj, kuchyň i sociální zařízení.

Jak při hledání pronájmu bytu postupovat krok za krokem

  • Nejdůležitější je hledat s dostatečným předstihem, protože jedině tak bude k dispozice dostatek dostupných variant, abyste si mohli vybrat tu nejvýhodnější z hlediska ceny, vybavení a dostupnosti.
  • Začněte hledat již v období konce předchozího školního roku. Spousta absolventů nabízí své pokoje dalším studentům. Mnohdy jsou již zařízené a je to i skvělá příležitost k tomu informovat se o ostatních nájemnících.
  • Výhodné nabídky hledejte ve skupinách na Facebooku, v diskuzních fórech a na specializovaných webových stránkách, kde pronajímatelé vkládají inzeráty na sdílené bydlení.
  • Buďte aktivní a na všech výše zmíněných místech zveřejněte vlastní inzeráty s poptávkou.
  • Dívejte se po větších bytech s dispozicemi 3+1 či 4+1. Takové byty poskytnou dostatek soukromí více lidem a po rozpočítání nájemného na osobu zaplatíte stejnou částku jako na koleji.
  • Dejte přednost bytům, které jsou již zařízené. Budete se stěhovat jen na přechodnou dobu, a proto se Vám nevyplatí investovat do nábytku.

Kromě nájemného je nutné počítat s tím, že každý měsíc vynaložíte jistou částku na dopravu po městě i stravu

Vždy bude záležet především na Vašem přístupu a na tom, jak moc se budete snažit šetřit. Můžete si najít bydlení v blízkosti školy a chodit pěšky. Kuchyň ve sdíleném bytě využít k pravidelnému vaření a vyhnout se tak nákupu hotových jídel, která vyjdou výrazně dráž. V případě pronájmu bytu je nutné počítat i s úhradou poplatků za vodné a stočné, jejichž výše se má na Olomoucku v následujícím roce zvýšit.

DOPRAVA

  • Pro studenty je zaveden zvýhodněný tarif, kdy za jízdenku na 60 minut zaplatíte 14 Kč. Jízdenka s platností na celý den Vás vyjde na 23 – 46 Kč.
  • Cenově nejvýhodnější variantou jsou časové kupony s různou délkou platnosti. Za roční kupon zaplatíte 1 600 Kč.

STRAVA

  • Olomouc patří mezi města, kde se dá najíst opravdu levně. Za oběd zde zaplatíte v průměru 110 Kč. Republikový průměr je 120 Kč.
  • Nejlevněji se najíte ve školní menze, kde za hlavní chod, polévku i salát zaplatíte v průměru 25 Kč.

Tip: Přečtěte si, jak je na tom Olomouc z hlediska cen a dostupností bytů.

Olomouc dosahuje i skvělých výsledků při hodnocení kvality života. Do výzkumu společnosti Obce v datech bylo zapojeno celkem 205 obcí, přičemž Olomouc se umístila na 33 pozici v rámci ČR a na 1 místě v kraji. Během výzkumu byla hodnocena úroveň zdraví, životního prostřední, vzdělání, materiálního zabezpečení, služeb a vztahů.

Dali byste přednost koleji před sdíleným bydlením?

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here