Jak se dostat po porodu znovu do formy

Po porodu jsme na to asi všechny stejně. Poté, co přivedeme na svět vytoužené miminko, naše ploché a pracně vypracované bříško je to tam. Bojujeme s bolestmi zad, inkontinencí či následky rozestupu břišních svalů. Později dojde na řadu rozčarování ze stavu našich prsou po období kojení.

Ochablé břišní svaly po porodu je potřeba začít zase posilovat. Vaše břicho se 8 měsíců natahovalo jako balón, po porodu hned tak nesplaskne, chce to pravidelnost a disciplínu. Po porodu začnou hormony pracovat na stahování dělohy do původní velikosti. Proces trvá asi 8 týdnů.

porody1Břicho a ostatní partie jsou zvětšeny i kvůli nadměrnému množství vody v těle, kterou po porodu začne tělo vylučovat. Uložený tuk na bocích a v břišních partiích budete spalovat kojením i kmitáním kolem miminka. Po pár týdnech se objeví výsledky.

Kojení spaluje za vás a tvorbou mléka se spaluje energii a kalorie. Jde o nejpřirozenější způsob hubnutí a také se při něm svinuje děloha. Ideální tempo hubnutí po porodu je 1 kilogram za měsíc. Pokud ale dostatečně jíte a spíte i relaxujete a jde to rychleji samo, máte štěstí. Pokud ne, nezoufejte a dejte tomu čas.

Pokud budete používat krém na strie, vyblednou a stanou se téměř neviditelnými. Pomoci jim můžete pomoci použití laseru. Diastáza neboli rozestup svalů, kdy mimo roztažení svalů na břiše dojde k roztažení vazivového pruhu do stran u přímého břišního svalu, chce zvláštní péči. Než po porodu začnete cvičit, je třeba zjistit, zda k diastáze nedošlo. S touto diagnózou nepomůže cvičit pouze cviky na břicho, stav břicha by se zhoršoval. V tom vám poradí lékař.

Jídelníček po porodu

Rozhodně také zapomeňte na drastické diety, ať neublížíte nejen sobě, ale i dítěti, pokud stále kojíte. Cesta vede pozvolně přes vyvážený jídelníček a pravidelné cvičení. Upravit svůj jídelníček do podoby pravidelné a vyvážené stravy je velmi důležité pro naše tělo i pro miminko. Během kojení spaluje tělo opravdu velké množství kalorií. Pokud budete mít štěstí jako já, vaše mléko bude velmi výživné a do 6 týdnů spolu se cvičením budete ve formě.

Tělo má po porodu vysoké nároky na příjem živin v podobě bílkovin, vlákniny, minerálů a vitaminů. Pokud jídlo odbýváte, snížíte tvorbu mateřského mléka a to je nežádoucí. Dodržujte i pitný režim. Po porodu svůj jídelníček obohaťte o bílkoviny pro obnovení tkáně. Doplňte také sacharidy pro dodání energie. Pomůže vám to bojovat s únavou a vyčerpáním. Nezapomínejte na ovoce, zeleninu, ryby, maso a mléčné výrobky.

Cvičení po poroduporody

Cvičení musí být pozvolné, zařaďte procházky a jednoduché cviky, klidně zdravotní v podobě posílení pánevního dna a břišního svalstva, které jej pomohou opět zpevnit. Pokud je vše v pořádku, cvičit můžete jako já již druhý den po porodu pomalinku a zvolna. Klidně pak cvičte doma nebo pak i v tělocvičně. Razantnější cvičení si nechte po šestinedělí nebo od konce druhého měsíce po porodu. V případě císařského řezu až 3 měsíce po porodu.

Proti trombóze prokrvujte dolní končetiny, kroužením nohou v kotnících, natahováním a protahováním chodidla a střídavě přitahováním špičky nohy. Správné dýchání do břicha jako dechová vlna je vědomé dýchání, kdy nadechujeme do břicha, pak hrudníku a následuje výdech naopak prvně z hrudníku a pak z břicha. Nádechem břicho vykleneme a s výdechem zatahujeme. Cvičíme na lůžku nebo na podložce s pokrčenými koleny nejméně 3 krát denně 5 minut.

Tělo nepřepínejte a dejte mu čas pro regeneraci. Hodně spěte, klidně i během odpoledne a hodně odpočívejte. V šestinedělí vaše tělo přirozeně hubne i bez jakékoliv pohybové aktivity. Do kondice se můžete dostat vyváženou stravou, pomalým zařazováním jednotlivých cviků a také aerobních aktivit.

Nechte si čas pro sebe. Méně uklízejte, a pokud to již děláte, vězte, že pokud klekačky vytřete podlahu, je to součást aerobního cvičení. Pokud se naučíte zanožovat při míchání polévky či věšení prádla, nebo při každém sehnutí do koše uděláte squaty, každý pohyb bude znát.

Cvičte pravidelně alespoň 10 minut denně, po pár týdnech pomalu přidávejte a k tomu cvičte 3 krát týdně 30 minut. Na záda vám pomůže i plavání nebo aqua aerobic. Žádné přepínání, zaměřte se na pánevní dno, ať se znovu dostaví potěšení ze sexu a zamezíte inkontinenci.

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here