Jak se nezbláznit na mateřské dovolené

Máte krásné miminko, často vytoužené, vypadá to, že je vše zalité sluncem. Pro spoustu maminek může být doba mateřské dovolené ale opravdovým utrpením. Jak miminko zvládnout a nepřijít přitom úplně o rozum?

Pokud se cítíte na mateřské jako v pasti a ve srovnání se všemi ostatními šťastnými maminkami si připadáte přinejmenším provinile, nejste v tom sama. Spousta žen má podobné pocity a stále jich přibývá. Během dvou let ve světě plínek a kašiček, šišlání a žvatlání každá máma občas zatoužila od milovaného potomka vypadnout a být zase sama sebou. Je úplně jedno, zda prodavačkou, šikovnou švadlenou, úspěšnou manažerkou a možná i muži okukovanou ženou. Tyto touhy jsou totiž naprosto přirozené.

Takováto zásadní změna životního stylu a režimu, ztráta času pro sebe, dlouhodobý stereotyp a kolotoč mění život v nekonečnou nudu a zabíjí veškeré pocity štěstí. Takto hodně žily i naše mámy. Dnešní novopečené matky mají ještě navíc často už brzy po porodu panický pocit strachu. Strach z toho, že jim dítě nedovolí zvládnout další ženské role a předvést celému světu i blízkému okolí, že dokážou mnohem víc.mama

Co se vám vlastně děje

Nejste v žádném případě divná, i když mateřskou vnímáte tak trochu jako past a handicap. Identita ženy se hodně změnila, dříve se odvíjela od role matky a manželky. Důležité dříve bylo hlavně vdát se, porodit děti a být dobrá hospodyňka. Nyní, v době nesezdaných vztahů, rozpadlých manželství a rozvodů, nelze do mateřství vstupovat už tak stejně ochotně jako dřív.

Nejdřív je dobré si vydělat peníze a vybudovat kariéru pro případ, že vás chlap opustí, ať nezůstanete bez práce a bez prostředků. Ano, ženy jsou na tom vždy hůř. To je fakt. Vždy mají víc povinností, starostí a práce. Proto také víc stíhají a víc zvládnou. Lépe snáší prohry, ztráty a lépe se s tím vyrovnávají.

3 v 1

Dnešní ženy musí umět skloubit 3 v 1. Svou identitu musí umět ukotvit na silných pilířích. Matka, která doma peče, zavařuje marmelády a má naklizeno se stává ubohou domácí puťkou a existenčně ji ohrožují její sexy kolegyně. Jste matka na plný úvazek, musíte být dokonalá v práci, jinak vám hrozí její ztráta a ještě byste měla být sexy manželka a milenka dohromady. Na pilování svého vlastního šarmu vám ale v dnešní době moc času nezbývá. Všechno dokonale zvládnout nejde a vždy něco šidíte. Ze všech stran pak přichází výčitky.

Navíc je spousta mamánků a málo zralým mužům, kteří mají problém, že musí živit děti a ženu navíc kromě sebe, trpí sexuální nenasyceností, protože po porodu ženám poklesne sexuální apetit a muži to vše fakt snáší velmi špatně. Protože se většina žen snaží vědomě nebo podvědomě zvládnout všechny tyto identity, vzniká obrovský pocit únavy, deprese, nedostatečnosti a vytrvalého přetížení.

Už zde není doba, kdy žena po pmama1orodu může koukat na spící dítě a péct k tomu muži oblíbený dezert. Otvírá notebook, aby dodělala resty v práci a z druhé ruky koupila dětem i sobě něco na sebe za těžce vydělaný peníz. Péče o dítě není dnešní společností dostatečně ohodnocena. Hodně žen své mateřství odsouvá.

Biologické hodiny ale tikají a vhodný otec je stále v nedohlednu, přichází strach, že už je pozdě. Strach střídá nervozita, úzkosti a deprese. Musíte se házet neustále do formy, být přitažlivá a dokázat rozjetou kariéru znovu oživit. Někdy jdete do jiné práce, než byste chtěla, protože to s dítětem není možné stíhat. K tomu je tu manžel, který se neustále bojí, že sám rodinu neuživí, nebo že dojde o práci. Na matky je toho hodně a pak to často skřípe.

Mateřský pud a lásku je těžké potlačit a přebít, zapřažené maminky přepadá lítost a výčitky svědomí. Jakmile předáváte půlroční miminko na celý den chůvě, pocit bolesti asi muži těžko vysvětlíte. Je třeba srovnat priority. Nemůže být stále napečeno a naklizeno. Buď budete v práci a zaplatíte chůvu, nebo to zvládnete doma a budete s dítětem. Ani jedna varianta není super. Musíte si ušetřit čas a spravedlivě jej rozdělit mezi dítě a sebe. Pak ještě musí zbýt na manžela, jinak bude protivný, nebo bude hledat jinde.

Co s tím

Jediná možnost, jak se tedy nezbláznit je, brát to s nadhledem a nic si nevyčítat. Děláte to, co zvládnete a co můžete. Je třeba zapojovat otce dítěte co nejdříve, později se zapojuje těžko. I když si se starším dítětem víc rozumí, protože je s potomkem větší zábava, zvyk je železná košile. Pokud budete vše dělat na začátku sama, už vám to zůstane, časem vám ubudou síly a nebudete vůbec stíhat. Choďte tedy cvičit i za kamarádkami. Neodřízněte se sama od lidí. Zapojte do svého života dítě a berte jej často sebou. Nezapojujete svůj život do života dítěte.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here