Jak si uspořádat život a zklidnit se

Zkuste si trochu uspořádat život, uvolnit se a zklidnit se. Nikoho dlouho nebaví být neustále zaneprázdněn a nic nestíhat. Nikdy to není důkazem toho, že jste opravdu úspěšní. Není to známka zdravého sebevědomí a samostatnosti. Většinou jsme spíše uštvaní a to je děsivé. Život totiž ubíhá jako voda pod rukama a síly ubývají. Je to známka toho, že si stále neumíte zorganizovat život a stanovit také vlastní priority.

Je důležité si uvědomit, že v životě nemůžete mít všechno a stihnout všechno. Ty nejkrásnější chvíle a věci v životě jsou zadarmo. V klidu si vychutnat chvíle na pláži je lepší než se štvát za dalším výdělkem, který si nestihnete ani užít. Nemůžeme být ve všem perfektní, je tedy lepší zpomalit doma i v práci, probrat přátele a nechat si jen ty správné, a neuklizený byt si jednou za čas pozvat pomocníky.

Stanovte si hranice mezi prací a soukromím

To je velmi složité. Práce není k sehnání, za dveřmi stojí stovka jiných a platy jsou malé. Přesto je nutné nenechat na sobě štípat dříví. Je třeba odstranit stres a jasně oddělovat, kdy ještě pracujete, a kdy už začíná právo na váš volný čas i relaxaci. Neumíte-li vypnout, je to nebezpečné a vysilující. Někdo to zvládá a jakmile zaklapne dveře kanceláře, nic neřeší. Někdo zvládá, když se tyto věci prolínají. Je ale stále víc stresovaných lidí, kteří nemohou ani spát. Trpí tím otřesným způsobem i naše vztahy. Tohle je opravdu těžké, lehce se to řekne, ale ne snadno provede.

Naučte se beztrestně odpočívat bez pocitu provinění. Nejlépe hodinu denně. Není-li to možné, dejte si 10 minut pro sebe. Pak to začněte po 5 minutách protahovat. Určitě nepodceňujte délku času na spaní. Jdete-li spát před půlnocí, tělo to pozná a bude méně vyčerpané. Pravidelně choďte spát, vypněte telefon i televizi. Prostě spěte. Pravidelný spánek je více zkvalitní a budete mnohem méně unavení.a

Umět vypnout

Opět snadno vyřčené a nesnadno proveditelné. Naučte se ale vypnout telefon a na chvíli se odpojte. Jakmile dojde k vypnutí přístroje, naučte se z toho nestresovat. Ono se opravdu nic nestane a je nutné to překonat. Je to váš život a váš čas, tak si jej řiďte. E-maily vyřešte o hodinu později. Třeba si lidé zvyknou také řešit věci bez vás. Nenechte se zotročit. Dnešní systém z nás dělá otroky naprosto nehorázně.

Pokud vás práce baví, je třeba také občas věnovat pozornost a svoji cennou energii také něčemu jinému. Zařaďte do života sport nebo procházky ve městě. Jděte do wellness, na masáž, na sklenku vína s přáteli, a až tam budete, telefon nechte v kabelce. Udržte si zdravý odstup a život bude v rovnováze.

Nikdo není nepostradatelný. Je třeba si vážit sami sebe a nenechat se vycucnout. Lidé si k vám dovolí jen to, co jim dovolíte vy sami. Když třeba budou všichni kolem, známí i kolegové v práci vidět, že vždycky zvednete telefon, budou neustále své problémy přehazovat na vás.

Nezakládejte si na své neustálé zaneprázdněnosti. Jde o životní styl. Mnoho lidí si během každého dne odškrtává položky ze svého seznamu úkolů. Vystupte z kolotoče zcela pravidelně a nejlépe několikrát za den. Zastavte se a jděte se nadechnout a podívat se z okna. Dejte si kávu a popovídejte si s kolegy. Nikdy to neutínejte se slovy, že toho máte hodně a nestíháte. Mohlo by se stát, že pak nikdo nebude mít čas na vás, když to budete potřebovat.

Hlídejte si čas a svůj celý nebo poloviční úvazek

Pokud pracujete na poloviční úvazek, nebuďte tam 8 hodin. Tohle totiž často svádí k tomu, že opravdu nakonec pracujete mnohem víc času, než byste opravdu měli. Pokud máte pracovat jen dva dny v týdnu, nemůžete celý týden z domu vyřizovat telefony a emaily. Určitě cítíte zodpovědnost, ale tu musí cítit i váš zaměstnavatel. Neobětujte svůj vzácný čas za nulové peníze. Pokud je třeba zůstat déle, zkuste jindy odejít dřív, nebo si ihned domluvit náhradní volno. Jak to na začátku nastavíte, tak to bude fungovat. Nebuďte jen v práci, ale žijte, než vám váš život proteče pod rukama.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here