Obrázky na kůži. Kérky. Módní doplněk. Vyjádření názoru. Označení příslušnosti. To všechno je tetování. Lidé si nechávali zdobit své tělo různými obrazci už v pravěku. V dnešní době stále vyvolává diskuze. Jedni tvrdí, že se jedná o módní doplněk, vyjádření názoru, podporu individuality. Pro některé je to ale stále symbol něčeho špatného a zbytečného.

Trend posledních let? Kdepak!

Ačkoliv je pravda, že v posledních letech se tetování neskutečně rozmohlo, ta první existovala už před tisíci lety. Jedno z nejstarších doložených tetování najdete na mumii ledovcového muže Ötziho, jehož tělo bylo nalezeno v Alpách a stáří se odhaduje na 5 300 let. Tělo tohoto neolitického člověka zdobily paralelní čáry na nohou, pravděpodobně se jedná o druh speciálního terapeutického tetování. Tetování znali i ve starověké Číně či Řecku. V Evropě bylo tetování znovuobjeveno v roce 1770. Tehdy probíhalo dobývání jižního Pacifiku a kapitán James Cook se setkal s potetovaným maorským kmenem. Od té doby se stalo tetování doménou zejména námořníků. Za druhé světové války sloužilo k označování vězňů v koncentračních táborech. V současnosti, díky dostupným možnostem, je tetování populárnější než kdy dříve. Boří se stigmata o tom, že potetovaní jsou pouze námořníci a zločinci.

Tetování jako doplněk

V 21. století se často setkáváme i s názorem, že tetování nemusí mít pro daného člověka žádný hluboký význam, může zkrátka sloužit jako doplněk. Místo náramku si můžete nechat okolo zápěstí či kotníku vytetovat tenkou linku. Náušnice lze nahradit drobným tetováním v oblasti ucha, místo prstenů drobné ornamenty vryté pod kůží. Tetování už dávnou není doménou mužů, pořizují si jej i křehké dívky. I celebrity. Herečky, zpěvačky, modelky. Dříve bylo v modelingové branži považováno tetování spíše za jakýsi handicap, v současnosti už to ale neplatí. Netypická, ale velmi oblíbená a uznávaná modelka Clara Delavigne se chlubí obrazcem lva na ukazováčku. Pokud nad tetováním přemýšlíte, ale nemůžete se rozhodnout a máte strach, že vás za čas omrzí, vyzkoušejte dočasné tetování, například hennou. To se po nějaké době samo vymyje. Připravte se ale na to, že tetování rozhodně není levná záležitost. Záleží na kvalitě provedení, ale hlavně velikosti. I menší obrazce vás mohou stát více než tisíc korun. To ale vyřeší online půjčka, kterou si můžete zřídit z pohodlí domova. Půjčky bez potvrzení příjmu získáte bez zbytečného papírování, navíc rychlá půjčka vás neokrade o čas při jejím zřizování.

Nejčastější dotazy ohledně tetování

  • Výběr tatéra: Výběr kvalifikovaného a profesionálního tatéra je to nejdůležitější. V dnešní době internetu již není problém prohlédnout si práce různých tatéru, zjistit cenu, domluvit si osobní schůzky. Kvalitní tatér by vám měl pomoct s výběrem místa i návrhem vašeho tetování.
  • Bolest: Mnoho lidí se ptá, zda tetování bolí. Na tuto otázku neexistuje žádná správná odpověď. Je to velmi individuální, každý z nás má jiný práh bolesti, jinou citlivost. Záleží i na velikosti motivu a jeho umístění. Uvádí se, že nejbolestivější místa jsou poblíž kostí nebo tam, kde je kůže tenká, například oblast žeber nebo krku.
  • Hygiena a péče: Tetování bychom mohli přirovnat k odřenině. Kůže je narušená, může drobně krvácet. Proto je hygiena velmi důležitá, aby se tetování dobře zahojilo a neodlupovalo se. Jak se o něj správně starat vám řekne váš tatér, doporučí vám i krémy, kterými je vhodná čerstvá tetování mazat, aby se kůže regenerovala co nejrychleji.
  • Čas: Tetovat se můžete prakticky během celého roku, mnoho lidí se ale vyhýbá letním měsícům, protože čerstvá tetování by neměla přijít do kontaktu s vodou nebo přímými slunečními paprsky.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here