Dnes pro vás máme příběh paní Marie (45 let) z Prahy, která se spolu se svým manželem rozhodla koupit si chatu. Protože na ni neměli našetřeno dost peněz, vyřešili to hypotékou – tu dostali a teď už si můžou užívat pohodlí svého druhého domova.

O pořízení chaty nebo chalupy jsme uvažovali už delší dobu

S manželem jsme se na téma pořízení nějakého rekreačního objektu (chaty nebo chalupy) na venkově bavili už několik let. Bydlíme totiž v jednom pražském paneláku a toužili jsme mít nějaké druhé bydlení někde na venkově, obklopeni přírodou. Asi před rokem jsme se konečně rozhoupali a rozhodli se, že náš plán zrealizujeme a koupíme si nějakou pěknou chatu. Začali jsme tedy vybírat, která by se nám líbila, a velký důraz jsme při tom kladli také na vhodnou lokalitu.

Nakonec jsme si vybrali jednu krásnou chatu v rozumné vzdálenosti od Prahy

Na internetu toho byla spousta, takže jsme se různými inzeráty probírali skoro dva měsíce. Nakonec jsme se ale oba shodli na jedné krásné chatě, která je nedaleko od Prahy (necelou hodinku autem). Byli jsme se na ni podívat i osobně, celou si ji v klidu prohlédli a hned jsme si ji zamilovali. Bylo tedy rozhodnuto a nyní přišla na řadu ta méně příjemná věc – řešení financování.

Přímý nákup nepřicházel v úvahu, museli jsme si tak zažádat o hypoteční úvěr

Chata nebyla zrovna nejlevnější, a i když jsme nějaké úspory měli, zdaleka nebyly takové, abychom si ji mohli koupit za hotové peníze. Bylo nám tedy jasné, že financování budeme muset řešit úvěrem, a začali jsme se proto poohlížet po nějaké vhodné hypotéce. Moc jsme se v tom nevyznali a docela se báli, že uděláme chybu a vybereme si nějakou nevýhodnou. Naše obavy ale byly zbytečné.

Výběr hypotéky nebyl zas tak těžký, pomohla nám jedna šikovná stránka

S výběrem toho správného hypotečního úvěru nám totiž pomohl jeden skvělý webový portál. Jmenuje se CoolPůjčky.cz a je na něm nepřeberné množství recenzí různých úvěrových produktů. Zaměřuje se sice hlavně na klasické bankovní a nebankovní půjčky, ale nechybí v něm ani srovnání hypoték. Tento web nám tedy nesmírně pomohl a díky němu jsme si našli vhodnou hypotéku.

Sjednání už bylo náročnější, bylo potřeba doložit řadu dokumentů a dokladů

Věděli jsme, že vyřizování hypotéky není nic jednoduchého, ale i tak nás zaskočilo, kolik různých dokladů a dokumentů jsme museli předložit, aby vůbec naše žádost mohla být zpracována a posouzena. Bylo toho opravdu dost, ale všechno jsme naštěstí zvládli. Zde musíme vyzdvihnout i ochotu pracovníka banky, který se nám opravdu hodně věnoval a byl nesmírně vstřícný a milý. Pokud tyto řádky čte, rádi bychom mu ještě jednou za vše poděkovali.

Získat hypotéku na chatu není zas tak jednoduché, jak se zdá

U rekreačních objektů, jako jsou třeba chaty nebo chalupy, se nejedná zdaleka o tak vysoké částky jako třeba u hypotéky na velký rodinný dům. Proto si mnoho lidí myslí, že získat ji je “hračka“ – není tomu ale tak. Hypotéka na chatu vyžaduje nejen spoustu různých potvrzení a jiného papírování, ale velmi pečlivě se u ní prověřují samotní žadatelé. Prověřují se samozřejmě jednotlivé registry dlužníků apod., ale nesmírně důležité jsou i příjmy + výdaje a celková bonita žadatele. Získat hypotéku na chatu tedy není vůbec nic snadného a je třeba s tím předem počítat.

Vše dopadlo dobře a hypotéku jsme dostali – chata už je nyní naše

Sjednání hypotéky tak byla docela náročná procedura a pořádně jsme si oddechli, když jsme měli vše za sebou. Museli jsme sice zaplatit předem akontaci, ta ale naštěstí nebyla tak vysoká – naše úspory ji s přehledem pokryly (a ještě nám zbylo). Hypoteční úvěr jsme tedy nakonec měli schválený, pořádně jsme to i s přáteli oslavili a už se nemohli dočkat, až si konečně užijeme svoje první dny v naší nové chatě.

Po roce od sjednání hypotéky jsme spokojení, splácení nám nedělá žádné problémy

Od vyřízení hypotéky na chatu už utekl více než rok a zatím je vše v naprostém pořádku – úvěr splácíme vždy včas a splácení nám nedělá vůbec žádné problémy. Naštěstí se nám podařilo dohodnout takové podmínky, že splátky nejsou zas tak vysoké, takže náš rozpočet tolik nezatěžují. Těšíme se na to, až hypotéku splatíme úplně celou, ale na to si ještě budeme muset počkat.

Chatu jsme si vybrali opravdu dobře, moc se nám tam líbí a jezdíme tam moc rádi

Pokud vás zajímá, jak se nám líbí na naší nové chatě, tak musíme říct, že jsme s ní mimořádně spokojení. Postupně jsme si ji zařídili tak, abychom se tam cítili co nejlépe, a jezdíme tam strašně rádi – nejčastěji na víkendy, o prázdninách pak někdy třeba i na celý týden. Obrovskou výhodou je pro nás příznivá dojezdová vzdálenost – cesta autem od našeho bytu v Praze až k chatě nám trvá cca 50 minut, což je naprosto perfektní (nemáme moc rádi příliš dlouhé cesty).

Hypotéku na chatu doporučujeme i ostatním, je to rozumné řešení financování

Spousta lidí má z hypotéky strach – přece jenom, je to docela velký závazek. U chaty ale zase nejde o tak obrovské peníze jako třeba u domu – pokud si vyberete tu správnou banku a rozumně si nastavíte splácení, nemusíte mít z ničeho obavy. My hypotéku na chatu rozhodně doporučujeme všem, kteří si nějaký rekreační objekt chtějí pořídit a nemají dostatek financí. Určitě se toho nebojte, hypotéka není tak drahá, jak si mnoho lidí myslí.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here