Životní osudy jsou nepředvídatelné a jak už to tak bývá, ženy, které plánovaly spíše kariéru než rodinu, mají dětí hned několik. A na druhé straně stojí ty méně šťastné – tolik si miminko přály, ale namísto toho jim lékař oznámil, že přirozenou cestou to nepůjde. Ale ačkoliv se nabízí možnost asistované reprodukce, zdaleka ne všechny páry mají odvahu, aby využili darované vajíčko či spermii.

O umělé oplodnění pomocí darovaných vajíček a spermií je velký zájem u nás i v zahraničí. Nejde však o snadnou volbu. Některé páry raději volí bezdětnost, protože se nesmíří s tím, že dítě nebude tak úplně jejich. Tedy z právního hlediska ano, ale DNA bude samozřejmě dárcovo.

Další otázka souvisí s vývojem osobnosti „cizího“ dítěte. V tomto směru naštěstí není nad čím přemýšlet, protože zcela zásadní roli hraje kombinace výchovy a sociálního přístupu rodičů. Dítě sice disponuje geny svého biologického rodiče, ale tím spojitost končí. Mnohem důležitější je proces porodu, první emoce a přístup rodičů, kteří se o dítě starají.

trendyzena.cz_fertility-ivf_eu_01

Přesto nejde o snadné rozhodnutí. Třeba už jen pro nemožnost volby. Asistovaná reprodukce není jako nákup v obchodní galerii – na klinice vám nikdo nedá katalog, ze kterého si vyberete ideálního dárce. Jedinou jistotou je minimálně středoškolské vzdělání a dobrá fyzická kondice. Dárkyně i dárci podstupují vyšetření na sexuálně přenosné infekce a genetické testy. Další podmínkou je věková hranice – dle zákona mohou darování vajíček podstoupit ženy ve věku od 18 do 35 let. Muži se mohou dostavit na odběr od 18 do 40 let.

Pokud jste po přečtení výše uvedených informací v mírných rozpacích, možná vám zlepší náladu fakt, že kliniky při výběru dárce zohledňují tzv. fenotypové znaky. Neznamená to nic jiného, než že odborníci vyberou takové pohlavní buňky, které budou do značné míry odpovídat charakteristice příjemkyně. Může se jednat o barvu vlasů a očí, typ postavy či krevní skupinu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here