BARF

O Češích je všeobecně známo, že jednoduše milují psy i kočky. Alespoň jednoho domácího mazlíčka najdeme ve více než polovině českých domácností, bereme je jako členy rodiny, nakupujeme jim dárky k Vánocům a udělali bychom pro ně vše. I v této symbióze společného soužití se však může čas od času objevit škraloup spojený se zdravotními komplikacemi našich čtyřnohých lásek, a ne jednou se jím stane právě strava. Proto je tu zajímavá alternativa stravy zvaná BARF.

Úplně jiný jídelníček

Všichni moc dobře víme, jakým způsobem ovlivňuje strava fyzickou i psychickou stránku každého z nás, u zvířat tomu samozřejmě není jinak. Všimli jste si, že má váš pes časté záněty, alergie či jiné zdravotní problémy? A už vás napadlo, že by problém mohl být spojený s potravou?

Podle moderních výzkumů si psi, ale samozřejmě i další zvířata, mohou průmyslově vyráběnou granulovanou výživou přivést zdravotní potíže jako alergie, kožní ekzémy, nemoci slinivky, nebo dokonce rakovinu střev. Není proto divu, že se od tohoto způsobu stravování spousta chovatelů odvrací.

Na granule a konzervy hned zapomeňte

BARF vychází z naprosto přírodních zdrojů, zařazuje tedy kromě syrového masa a kostí i ovoce, zeleninu, trávu, bylinky nebo třeba kořínky. Právě díky této skladbě stravy tak pes dostane veškeré živiny, jako bílkoviny, tuky, sacharidy, vitamíny, minerální látky a vlákninu.

Pokud přemýšlíte o tomto způsobu stravování, pravděpodobně vás okamžitě napadla jeho časová náročnost. Krmení granulemi je skutečně časově výhodnější, koupit dvacetikilový pytel a nasypat večer plnou misku je organizačně daleko snazší než plánovat nejen večeři, ale i nákupy potravin pro sebe, a ještě navíc psa.

BARF strava

Váš pes vám za BARF poděkuje!

Jednou z největších výhod, které syrová strava přináší, je vědomí, že víme, čím krmíme. Jednoduše tak můžeme přidávat nebo ubírat tu část potravy, která našemu psovi prospívá, nebo naopak škodí. Pokud tedy zpozorujete, že vašemu mazlíčkovi nevyhovuje určitá složka potravy, jednoduše ji z jeho jídelníčku vyřadíte. Další výhodou je i fakt, že díky syrové stravě se psovi „nastartuje“ zažívání a jen tak něco ho nerozhodí.

„Barfaři“ ale ze zkušeností připomínají i řadu dalších zdravotních výhod, které přišly po přechodu na tento způsob stravování. Mělo by se například snížit riziko torze žaludku, a dokonce by psi měli mít pevnější svaly, šlachy a vazy.

Může to znít jako klišé, ale díky správné stravě a zdravému trávení se psi skutečně mohou dožít vyššího věku. A o to přeci jde!

Začněte!

Pokud vás zaujal způsob krmení syrovou stravou BARF, ale bojíte se časové náročnosti, nemusíte zoufat. I na našem trhu již najdeme společnosti, které dodávají předem připravené směsi čerstvé potravy. Jednoduše si tak na internetu objednáte balíčky pro různě velké i staré psy. Další informace naleznete také na wikipedii, kde je povedený článek o barfování.

Uvidíte, že Vám vaši zvířecí miláčci budou vděční!