Vánoční tradice a zvyky k tomuto období neodmyslitelně patří. Již po několik staletí se dodržují a zatímco některé tradice nebo zvyky dávno zanikly, jiné se dodržují i v současné době. My se dnes naladíme na sváteční atmosféru tím, že si představíme ty nejčastější, které možná na Vánoce dodržujete i vy. Tak se pohodlně usaďte a načerpejte z následujících řádků dostatek vánoční nálady – vždyť Vánoce jsou už opravdu za dveřmi!

Oblíbené vánoční tradice a zvyky

Zvyků a tradic existuje nespočet, my si dnes připomeneme ty nejčastější.

  • Rozkrajování jablek

    Každý z nás určitě zná tradici v podobě rozkrajování jablíček po štědrovečerní večeři. Jablka se rozkrajují napříč a podle toho, jaký tvar odhalí jejich jádřinec, se věští budoucnost. Pokud po rozkrojení najdete uprostřed hvězdičku, budete mít po celý následující rok štěstí a budete zdraví. Křížek v jádřinci naopak signalizuje nemoci nebo dokonce smrt.

  • Házení botou

    Tento zvyk se týká především mladých a svobodných žen, které se po večeři postavily zády ke dveřím a hodily za sebe jednu botu. Podle toho, kam bota po dopadu směřovala, se věštilo, jestli příští rok ještě zůstanou svobodné, nebo se vdají a odejdou z domova. Špička směrem ke dveřím znamenala, že se dívka vdá, špička směrem k dívce naopak, že ještě zůstane doma.

  • Lití olova

    Krásný zvyk v podobě lití olova pochází ze zemí, které dříve osidlovali Kelti. V dnešní době je pravda, že už tak často k vidění není, což je možná trochu škoda. A o co jde? Olovo, které mělo nejčastěji podobu drobných závaží, se nechal roztavit nad plamenem svíčky, následně se nalilo do nádoby se studenou vodou a nechalo se cca 5 minut ztuhnout. Pak se z vody vyjmulo a podle tvaru se věštilo, co dotyčného v následujícím roce čeká.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here